Cajón del Maipo

Cajón del Maipo je unikátní kout Andské přírody, úzké údolí, které se může pochlubit řekami, vysokohorskými průsmyky, přírodními termálními prameny, jezery a lesy na jednom místě. Představuje dokonalý jednodenní nebo vícedenní únik od rušného městského života.

Nachází se pouhou hodinu cesty od hlavního města Santiago a je proslulé horskou pěší turistikou a outdoorovými sporty (rafting, jízda na koni, bungee jumping, …). Cajón del Maipo nabízí také klidnější zážitky, jako je muškaření, kulturní zážitky a úžasnou místní kuchyni, například empanadas z hliněné pece, čerstvě uhnětené chleby nebo ovoce sklizené přímo z místních sadů.

Cajón del Maipo leží v místech, kde řeka Rio Maipo protéká hlubokým kaňonem v délce více než 70 kilometrů a končí na otevřeném prostranství u města Pirque. Toto město bývalo nejjižnější hranicí peruánské říše.

Monumento Natural El Morado (Národní památka El Morado)

Monumento Natural El Morado je je součástí povodí řeky El Volcan. Nachází se zde ledovec San Francisco. Vyhlídka El Morado i ledovec San Francisco dosahují výšky až 4320 metrů. Jedná se o náročné výstupy, někdy i po ledu, které jsou dokonalá výzva pro milovníky adrenalinu a pěší turistiky.

Monumento Natural El Morado v Cajón del Maipo
Monumento Natural El Morado (Národní památka El Morado)

Nachází se pouhou hodinu jízdy autem od Santiaga, v Cajón del Maipo. Jedná se o chráněnou oblast, která zahrnuje kaňon Rio Morales a přilehlé kopce andského pohoří. Ze všech kopců obklopujících kaňon je El Morado nejvyšší.

Z fauny se zde můžete setkat třeba s kolibříkem obrovským a drozdem australským. Flóra je bohatá na rostlinné druhy, mezi které patří andské houštiny s tvrdými listy, horské olivy, zelené lišejníky a různé byliny.

Od května do září je park kvůli klimatickým podmínkám uzavřen. Ideální doba pro návštěvu parku je od prosince do března.

Valle de la Engorda (Údolí Engorda)

Údolí Engorda se nachází na úpatí sopky San José na samém konci kaňonu Cajón del Maipo. Je zde velmi málo návštěvníků, což umožňuje skvělou pěší turistiku pro ty, co se chtějí zcela odpojit od okolního světa, ať už je to jen na několik hodin nebo na několik dní.

Valle de la Engorda v Cajón del Maipo
Valle de la Engorda (Údolí Engorda)

Na sopku San José je možné vylézt jen během místního léta od listopadu do dubna, jinak je v něm příliš velké množství sněhu a dešťů v podzimním a zimním období na jižní polokouli. Jedná se obvykle o třídenní výstup.

Teploty v této oblasti jsou brzy ráno a v noci značně nízké.

Flóra je zde téměř výhradně tvořena andskými křovinami. Fauna je zastoupena především plazy a ptáky a také hlodavci.

San José de Maipo

San José de Maipo je malebná horská vesnička v Cajón del Maipo plná kultury, místní kuchyně a nádherných výhledů. Je to hlavní město oblasti a velmi oblíbené místo k návštěvě díky hezkým budovám, vynikajícím empanadas pečeným v peci, vinicím a minipivovarům.

Je to skvělý způsob, jak strávit alternativní dopoledne nebo odpoledne, pokud si potřebujete odpočinout od všech akčních aktivit.

San José de Maipo
San José de Maipo

San Alfonso

Dalším podobným městem v blízkém okolí je město San Alfonso. Toto městečko je oblíbené zejména pro svůj proslulý obchod s čokoládou Casa de Chocolate. Jedná se o fantasticky navrženou budovu, která připomíná něco, co vypadlo přímo z „Kraje“.

Casa de Chocolate v San Alfonso
Casa de Chocolate v San Alfonso

Pokud chcete strávit několik hodin jinak a osvěžujícím způsobem, je San Alfonso skvělým místem pro strávení několika hodin.

Embalse El Yeso (Přehrada El Yeso)

Přehrada El Yeso se nachází hluboko v horské soutěsce Cajón del Maipo. Nádrž vznikla přehrazením řeky Yeso a je na ni neuvěřitelný pohled. Toto místo je velmi atraktivní pro rybaření, piknik nebo výlety podél malebné krajiny zasněžených hor a tyrkysově modré vody.

Embalse El Yeso (Přehrada El Yeso) v Cajón del Maipo
Embalse El Yeso (Přehrada El Yeso)

Kromě krásné přírody je nádrž El Yeso spolu s nedalekou Lagunou Negra hlavním zdrojem pitné vody pro Santiago.

Parque Nacional Río Clarillo (Národní rezervace Rio Clarillo)

Parque Nacional Río Clarillo se nachází jihovýchodně od Santiaga a je posledním útočištěm tvrdého listnatého lesa v oblasti.

Hlavní atrakcí parku je řeka Clarillo. Ta zásobuje vodou obyvatele oblastí Pirque a Puento Alto. V parku žijí také ohrožené druhy zvířat, například holub hřivnatý a leguán chilský.

Parque Nacional Río Clarillo (Národní rezervace Rio Clarillo)
Parque Nacional Río Clarillo (Národní rezervace Rio Clarillo)

Rezervace byla založena v roce 1982 s cílem chránit přírodní prostředí středního Chile a jeho původní druhy.

Termální prameny ve Valle de Colina

Dokonalým zakončením pěších výprav je koupání v termální vodě, která vychází přímo ze země. Valle de Colina je řada minerálních termálních pramenů rozmístěných podél údolí Colina.

Horké prameny jsou proslulé svými léčivými schopnostmi a v určitých ročních obdobích jsou přístupné i večer, takže si můžete dopřát i pozorování hvězd nad horami. Můžete zde zůstat celé hodiny a kochat se majestátní silou přírody a úžasnou okolní krajinou.

Termální prameny Valle de Colina v Cajón del Maipo
Termální prameny ve Valle de Colina

Bazény jsou uspořádány v terasách a na výběr je devět různých bazénů. Čím vyšší bazén, tím vyšší teplota. Bazény je možné navštěvovat po celý rok.