Valparaíso

Valparaíso, někdy také nazývané Valle Paraíso (doslova Rajské údolí) je unikátní a svébytné město na pobřeží Tichého oceánu přibližně 120 km od hlavního města Santiago de Chile. Místní mu neřeknou jinak než Valpo.

Jde o hlavní město regionu Valparaíso a jeden z největších a nejdůležitějších přístavů v zemi. 

Nechte se okouzlit bláznivou architekturou města, které je na seznamu světového dědictví UNESCO. Projděte se jeho úzkými uličkami s nekonečnými schodišti, historickými výtahy a mnoha vyhlídkami. Obdivujte a užijte si všudypřítomné murály, umělecká grafitti, restaurace, kavárny a další turistické taháky.

Pokud trefíte ten správný termín, vychutnejte si na maximum radost z jeho karnevalů.

Valparaíso

Nezapomeňte navštívit jeho přístav a zátoky a nechte se překvapit trhem s čerstvě ulovenými mořskými plody.

Klenot Pacifiku, jak se městu také říká, je sídlem zákonodárné moci Chile a domovem chilského námořnictva. Nasajte jeho námořní historii!

Valparaíso

Při návštěve Valparísa si určitě udělejte čas na návštěvu sousedního městečka a letoviska Viña del Mar. Nabízí skvělé pláže, koupání v moři, jídlo a denní i noční zábavu. Pokud pojede mezi těmito sousedními městy jen jednou nebo dvakrát, je nejlepší si vzít Uber (v roce 2023 cca 7 000 CLP). Pokud budete jezdit vícekrát, může se vyplatit koupit si kartu na místní vlak jedoucí po pobřeží (karta v roce 2023 jednorázově 4 000 CLP plus opakované jízdné).

Cerro Alegre a Concepción

Objevte příběhy skryté ve schodištích, výtazích a malebných domech Valparaísa. Vyjeďte výtahem El Peral nahoru, kde vás přivítá nádherná Paseo Yugoslavo s velkolepým palácem Baburizza, kde sídlí Městské muzeum výtvarného umění.

Pochutnejte si na vynikajících pokrmech připravených v různých restauracích s čerstvými mořskými plody.

Valparaíso

Projděte na Cerro Concepción ulicí Montealegre a obdivujte pozoruhodný luteránský kostel La Santa Cruz.

Zde začíná promenáda Dimalow, kde si můžete odpočinout v krásných butikových hotelech.

Valparaíso

La Sebastiana – Dům-muzeum Pabla Nerudy

Vychutnejte si nádherný výhled na záliv Valparaíso z vrcholu kopce Bellavista. Pozorujte barvy a malebné domy, které dávají život hlavnímu chilskému přístavu.

Navštivte dům-muzeum La Sebastiana, čtyřpatrovou budovu, která byla domovem nejznámějšího chilského básníka Pabla Nerudy. Potěšte se jeho výzdobou a sbírkami předmětů, které Neruda během svých cest sesbíral. Poznejte život nositele Nobelovy ceny za literaturu.

Výtahy

Valparaíso vás zve k objevování svých kopců, ale nechce, abyste se unavili! Vyjeďte na jeho kopce s pomocí slavných historických lanovek (výtahů) a projděte se po výšinách nad městem. Výtahem Artillería se projděte po promenádě 21. května a vychutnejte si privilegovaný výhled na záliv.

Valparaíso

Pokud jste fanoušky astronomie, zjistěte, kde se nacházela první astronomická observatoř, až vystoupíte z výtahu Cordillera.

Ztratit se ve slavném Cerro Alegre a jeho Paseo Yugoslavo můžete při výstupu na El Peral.

Náměstí Sotomayor

Povinnou zastávkou při prohlídce Valparaísa je náměstí Plaza Sotomayor, známé díky pozoruhodnému památníku věnovanému námořníkům, kteří přišli o život v námořní bitvě u Iquique.

Toto místo s velkou vlasteneckou hodnotou pro Chilany je obklopeno památkově chráněnými budovami. Využijte příležitosti k odpočinku v některé z mnoha kaváren, které tento sektor lemují, a užívejte si výhledu na přístav a jeho lodě.

Valparaíso

Kolik času potřebuji na prohlídku Valparaísa?

Na prohlídku Valparaísa si naplánujte minimálně 2-4 hodiny plus čas na jídlo v nějaké z místních vyhlášených resturací s výhledem na město a na přístav.

Není ale problém zde strávit celý den nebo i několik dní a nasávat místní unikátní bohémskou atmosféru.

Jak se dostanu do Valparaísa?

Pokud jste v Santiagu, pak máte dvě možnosti jak navštívit a zažít Valparaíso: objednat si jednodenní nebo vícedení výlet od nás a my už se o vše postaráme včetně dopravy, ubytování a v případě zájmu i místního průvodce. Nebo je můžete prozkoumat na vlastní pěst.

Ze Santiaga je nejlepší jet do Valparaísa autobusem. V Santiagu jsou dvě zastávky autobusů, odkud odjíždí dálkové autobusy do Valparaísa. Doporučujeme autobusovou zastávku Pajaritos, protože je blíž k letišti a je tam lepší ostraha a proto je bezpečnější. Prodejní okénka jsou blízko odjezdů a autobusy jezdí velmi často, ve špičce i každých 10 minut. Cestování je to hodně pohodlné. V roce 2023 byla cena 7500-8500 CLP. Zeptejte se nás na nejspolehlivější přepravce.

Historie Valparaísa

Záliv, kde dnes město stojí, byl poprvé obydlen Changy, místní etnickou skupinou rybářů a sběračů. První španělská expedice dorazila do zátoky v roce 1536 na Santiaguillo, lodi vyslané Diegem de Almagrem, který je považován za prvního Španěla, který vstoupil na území Chile. Loď Santiaguillo přivážela mužstvo a zásoby pro Almagrovu expedici. Velel jí Juan de Saavedra, který pojmenoval město po své rodné vesnici Valparaíso de Arriba ve Španělsku.

Valparaíso hrálo důležitou geopolitickou roli v druhé polovině 19. století. Tehdy zde zastavovalo velké množství lodí cestujících mezi Atlantským a Tichým oceánem. Město bylo vždy velkým lákadlem pro evropské emigranty, a rychle se rozšiřovalo. Mezi námořníky bylo známé jako „Malé San Francisco“ nebo „Klenot Pacifiku“.

Valparaíso, stejně jako většina území Chile, je velmi často postihováno zemětřeseními. Poslední velké zemětřesení v roce 1906 zdevastovalo velkou část město a zabilo téměř 3000 lidí.

Ve Valparaísu se narodil generál a chilský prezident Augusto Pinochet a také zpěvák a zakladatel skupiny Slayer Tom Araya.

Chtěli byste zařadit Valparaíso a Viña del Mar do programu vaší dovolené v ChileKontaktujte nás a my už se o vše postaráme.