Ostrovy Chiloé

Jižní část regionu Los Lagos je vstupní branou do nejjižnější části Chile. Zahrnuje souostroví Chiloé, oblast plnou mýtů a tradic, a provincii Palena s neuvěřitelnými přírodními krásami vhodnou pro dobrodružnou turistiku.

Isla Grande de Chiloé (Velký ostrov Chiloé) je po Ohňové zemi druhým největším ostrovem Chile. Nachází se 90 km jihozápadně od Puerto Montt a je místem s obrovským přírodním a kulturním bohatstvím. Zatímco jeho pobřežní oblast je charakteristická rozmanitou divokou přírodou, ve vnitrozemí se rozkládají rozsáhlé původní lesy.

Chiloé je střediskem kultury Huilliche se silnou tradicí mýtů a legend. Jeho folklór spojuje křesťanské a ostrovní tradice. Zajímavé jsou jejich architektonické stavby ze dřeva včetně slavných domů na sloupech ve vodě.

Domy postavené v Chiloé na sloupech ve vodě (palafitos)
Domy postavené v Chiloé na sloupech ve vodě (palafitos)

Kostely v Chiloé, které v 17. a 18. století postavili jezuité a později v 19. století františkáni, jsou svědectvím tradice, která přetrvala dodnes. Jsou také vyrobeny ze dřeva a představují spojení evropské a domorodé architektury a technik a jejich dokonalého souladu s okolní krajinou.

Ukázka dřevěných kostelů v Chiloé
Ukázka dřevěných kostelů v Chiloé

Dlouhá izolace, podnebí a zvláštní směsice dvou národů daly obyvatelům ostrova Chiloé zcela unikátní charakter.

Na pevnině představuje více než tisícikilometrová trasa vedoucí tímto regionem jednu z největších snah člověka o zvládnutí této krajiny. Takzvaná Carretera Austral začíná v Puerto Montt a již v prvních kilometrech přitahuje zájem národními parky Alerce Andino a Hornopirén.

Národní park Alerce Andino
Národní park Alerce Andino

Ještě jižněji se nachází park Pumalín, který je výsledkem iniciativy na zachování a ochranu biologické rozmanitosti.

Park Pumalín
Park Pumalín

Nakonec si můžete při průjezdu městečkem Chaitén, vybaveným všemi potřebnými službami, vybrat mezi příjemnou koupelí v horkých pramenech Amarillo nebo pokračovat k jezeru Yelcho, které je vynikajícím místem pro rybaření.