Jeskyně Ana Kakenga

Po Ana Kai Tangata je Ana Kakenga druhou nejnavštěvovanější jeskyní na Velikonočním ostrově. Proč? To se dozvíte v tomto článku.

O jeskyni Ana Kakenga

Ana Kakenga, známá také jako Jeskyně dvou oken, je asi 50 metrů dlouhá jeskyně, jejíž prohlídku byste si neměli nechat ujít. Snad nejzvláštnější na této jeskyni je výhled, který budete moci ocenit z jejích dvou otvorů na konci. Jakmile vstoupíte dovnitř a ujdete několik metrů, zjistíte, že se cesta dělí na dvě chodby a obě končí oknem ve výšce více než 30 metrů s krásným výhledem na moře.

Levá cesta je klikatá a nízká, takže se budete muset skrčit, abyste se dostali na její konec. Až dorazíte k cíli, najdete velký skalní otvor s neuvěřitelným výhledem na modré vody Tichého oceánu.

Pravá cesta je podobná: také poněkud nízká, s několika zatáčkami a koncem, kde vás také kruhový otvor spojí s mořem.

Budete mít možnost vidět vlny, které narážejí na oblast těsně pod vyhlídkou, kde se nacházíte.

Tipy pro návštěvu jeskyně Ana Kakenga

Vchod do této jeskyně je malý otvor, ne více než půl metru široký. Abyste mohli vstoupit, budete se muset skrčit.

Jděte pomalu a opatrně. Nezapomeňte si vzít baterku, abyste si v jeskyni posvítili. Bude nutná pouze na prvním úseku, protože poté už bude jeskyně osvětlena.

Přístup do jeskyně je zdarma. Takže není nutné kupovat si vstupenku do Národního parku Rapa Nui.

V jeskyni se vám také naskytne možnost pro pořízení zajímavých fotografií.

Jak se dostat do Ana Kakenga?

Nejjednodušší je ale objednat si některý ze sdílených nebo privátních výletů, který zahrnuje návštěvu jeskyně Ana Kakenga a dalších míst v okolí, například obřadní plošiny Ahu Akivi.

Vzhledem k tomu, že Ana Kakenga se nachází asi 7 km od města Hanga Roa, je dobrou možností, jak se k ní dostat, jít pěšky nebo jet na kole podél pobřežního okraje ostrova a sledovat značky, které uvidíte po cestě.

Historie jeskyně Ana Kakenga

Stejně jako všechny jeskyně na ostrově má i tato sopečný původ. Vyschlá láva vytvořila sopečné skály a průchod lávy stejnými skalami pak vytvořil otvory, které dnes známe jako okna do moře.

Domorodci tuto jeskyni využívali jako útočiště během vnitřních bojů mezi kmeny. U vchodu je dodnes k vidění jeskynní keramika, která sloužila k zúžení vchodu, aby znemožnila vstup nepřátelům.

Název jeskyně Ana Kakenga

Jméno Ana Kakenga údajně souvisí s mladým párem, který kvůli kmenovým válkám nesměl navázat vztah. Tito mladí muži hledali úkryt, kde by se mohli milovat, našli jeskyni a zůstali v ní spolu, dokud si je oba nevzala smrt. Jejich rodiny našly jejich těla až po několika měsících a díky velkému zármutku se rozhodli usmířit.