Pláž Anakena

Pláž Anakena je hlavní pláží Velikonočního ostrova a cílem téměř všech jeho návštěvníků.

Bílý písek a křišťálová voda

Pláž Anakena je hezká pláž vzdálená asi 25 minut od města Hanga Roa s vodou o teplotě kolem 20 °C po celý rok, která zaujme bílým pískem a průzračnou vodou. Vedle toho jsou zde také historické a archeologické památky kultury Rapa Nui, které jsou součástí kulturního dědictví Velikonočního ostrova.

Ahu Nau Nau

Ahu Nau Nau je jedna z hlavních atrakcí pláže a jeden z nejimpozantnějších oltářů Ahu a soch Moai celého Velikonočního ostrova.

Ahu Nau Nau je obřadní plošina dlouhá 60 metrů a široká 12 metrů, na jejímž povrchu je 7 Moai. Vzhledem k péči a restaurování, které byly těmto kamenným obrům v průběhu minulých let věnovány, zůstává jejich podoba téměř neporušená.

V době vnitřních válek na Velikonočním ostrově byl tento Ahu i se sochami stržen, ale protože zůstal pohřben a chráněn pískem, zůstal téměř nepoškozen.

Ahu Ature Huki

Ve stejném sektoru pláže se nachází Ahu Ature Huki, Moai v minulosti stržená na zem a první, která byla v moderní době znovu vztyčena. O vztyčení tohoto kamenného obra se začalo uvažovat v roce 1956, kdy norský badatel Thor Heyerdahl přesvědčil několik ostrovanů, aby se pokusili Moai vztyčit a ověřit tak jeho teorie o tom, jak byly původně instalovány. Jak se mu to podařilo? Vzali několik kamenů z oblasti a vytvořil jakýsi násep, po kterém postupně Ahu Ature Huki přisunul. Poté s pomocí více než 15 mužů a páky Ahu Ature Huki zvedal, dokud se nepostavila do svislé polohy.

Aktivity na pláži Anakena

Z celé řady možností, které pláž Anakena nabízí, je na prvním místě užívání si pláže a moře. Za tímto účelem si můžete lehnout na bílý písek nebo se vykoupat v křišťálově čisté vodě.

Mělké vlny na břehu jsou ideální pro rodiny s malými dětmi.

Budete si také moci vychutnat mořskou biodiverzitu při šnorchlování. Díky téměř průzračnému moři je zde krásná podívaná na podmořské obyvatele ostrova.

V Anakeně se můžete také potápět, lovit ryby harpunou nebo se vydat na výlet na kajaku. Pro každou z těchto činností je nutné si na místě pronajmout vybavení a náčiní.

Anakena je ideální pláž pro pikniky pod širým nebem. Její krásné palmy jsou skvělým místem, kam můžete utéct před sluncem, rozložit si deku a posedět a podělit se o jídlo a pití s přáteli nebo rodinou. Na místě máte možnost si koupit v jednom ze stánků poblíž skvělé plněné empanadas, masové špízy nebo rybí pokrmy.

Pokud se chystáte cestovat v únoru, připravte se na to, že si užijete a zažijete skvělou party. Během prvních 15 dní tohoto měsíce se na Rapa Nui slaví festival Tapati Rapa Nui, na kterém se oslavují tradice předků ostrova a kde se koná řada aktivit a akcí. V rámci tohoto festivalu domorodci na pláži Anakena připravují obří curanto, tradiční místní jídlo, jehož hlavní složkou jsou různé mořské plody doplněné klobásami a bramborami. Jakmile je hotové, požehná ho ostrovní farář a poté se zdarma rozdává všem na pláži.

Na pláži se nachází toaleta a převlékárny. Za jejich použití budete muset zaplatit (přibližně 1 USD).

Je zde dostatek parkovacích míst pro vozidla, motocykly a jízdní kola.

Také jsou zde malé místní stánky, kde si můžete koupit dětské hračky na pláž (lopatky, kyblíky atd.) nebo řemeslné výrobky a suvenýry.

Pokud si chcete vychutnat východ a západ slunce na břehu pláže a pozorovat hvězdy nad Anakenou, můžete se ubytovat v jediném kempu v místě: v kempu Ana Tekena. Kemp se nachází 5 minut od pláže a má vlastní stany a matrace, pokud si však přivezete vlastní vybavení, může to být levnější.

Jak se dostat na pláž Anakena?

Anakena se nachází 18 km severovýchodně od Hanga Roa, což je asi 25 minut jízdy autem nebo 60-90 minut na kole.

Protože není zahrnuta do národního parku Rapa Nui, nepotřebujete vstupenky do parku a můžete ji navštívit i sami bez průvodce.

Přibližná cena privátního taxi je 35 USD. Transfer stojí přibližně 12 USD a odjíždí z hlavní ulice Hanga Roa (Atamu Tekena). Autem nebo na kole je trasa velmi jednoduchá: Musíte jet po hlavní ulici ostrova (Hotu Mate’a) a pak po silnici Vaitea Anakena rovně. Tato poslední silnice vás dovede přímo na pláž.

Návštěva pláže Anakena se často zařazuje do programu celodenního výletu, v rámci kterého navštívíte také sopku Rano Raraku a ohromující Ahu Tongariky s největšími vztyčenými a restaurovanými Moai na ostrově.

Historie pláže Anakena

Tato idylická oáza je víc než jen písek, moře a slunce na odlehlém ostrově, protože se zde nacházejí stopy historického a kulturního zrodu Velikonočního ostrova.

Právě zde přistál první král ostrova, známý jako Ariki Hotu Matu’a, který v doprovodu svých poddaných založil první osídlenou civilizaci, z níž se zrodila kultura Rapanui.

Název, pod kterým je tato pláž známá, má zajímavý původ, protože je inspirován nedalekou jeskyní, kde si Hotu Matu’a zřejmě zřídil své osobní sídlo.