San Pedro de Atacama

San Pedro de Atacama, známé také jako „archeologické hlavní město Chile“, je malé město plné historie. Je proslulé svou atraktivní krajinou, mezi níž najdeme některé z nejvyšších vrcholů And, jako jsou sopky Licancàbur (5290 m n. m.), Làscar (5592 m n. m.) a Cerro Quimal (4270 m n. m.), a také slavné Valle de la Luna (Měsíční údolí), obklopené vysokými dunami a skalními útvary, které zformovaly pouštní větry.

San Pedro de Atacama také rodištěm civilizace Atacama, která založila svá sídla ve vysokohorských oblastech a pouštních skalách. Stopy tohoto osídlení najdete v ruinách indiánské pevnosti Pukarás a vesnicích, které oblast obklopují.

San Pedro de Atacama je jedním z nejoblíbenějších míst v Chile pro zahraniční turisty, kteří dodávají jeho ulicím mezinárodní a kosmopolitní ráz.

Uličky San Pedro de Atacama
Uličky San Pedro de Atacama

Hlavní atrakce San Pedro de Atacama a jeho okolí

V okolí San Pedro de Atacama je mnoho míst, která nabízí neopakovatelnou krajinu a zážitky.

Valle de la Luna (Údolí měsíce)

Tato přírodní rezervace se nachází 13 km západně od San Pedra de Atacama a je součástí Reserva Nacional Los Flamencos (Národní rezervace plameňáků).

Tvoří ji prohlubeň obklopující pohoří Orbate, které je součástí pohoří Cordillera de la Sal. Vznikla větrnou a vodní erozí, která během tisíců let zformovala její půdu a lesy do zajímavých tvarů, jako jsou hroty, krátery, kopečky a prohlubně, což jí dává podobu měsíční krajiny.

Valle de la Luna (Údolí měsíce) nedaleko San Pedro de Atacama
Valle de la Luna (Údolí měsíce)

Mezi nejznámější útvary Měsíčního údolí patří mimo jiné Tres Marias, Amfiteátr, Gran Duna (Velká Duna) a Cavernas de Sal (Solné jeskyně).

Nachází se v nadmořské výšce 2500 m. Panuje zde pouštní klima s velkými teplotními rozdíly mezi dnem a nocí, a proto se doporučuje teplé oblečení, pokud se prohlídka protáhne po západu slunce.

V této jedinečné krajině se provozují mimo jiné aktivity jako pěší turistika, jízda na koni a cyklistika.

Valle de la Muerte (Údolí smrti)

Nachází se v pohoří Cordillera de la Sal a má obrovské písečné hory, kde se provozuje sandboarding a trekking.

Kromě toho zde můžete pozorovat zvláštní kamenné tvary, které po tisíce let formovala pouštní větrná eroze.

Valle de la Muerte (Údolí smrti)
Valle de la Muerte (Údolí smrti)

Salar de Atacama (Solné pláně Atacamy)

Nachází se v nadmořské výšce 2305 m, 55 km severně od San Pedro de Atacama. Je to třetí největší solná pláň na světě s rozlohou více než 3000 km2.

Uvnitř se nachází laguna Chaxa, kde žijí různé druhy vodních ptáků, jako jsou plameňáci, andští rackové, bahňáci a další. V jejím okolí se vyskytují také zvířata jako liška obecná, hlodavec tuco tuco a různé druhy plazů.

Salar de Atacama (Solné pláně Atacamy)
Salar de Atacama (Solné pláně Atacamy)

Lagunas Altiplánicas (Vysočinské laguny)

Krásné laguny Miscanti a Miñiques se nacházejí v nadmořské výšce více než 4000 metrů. Nabízejí nádherné barvy vody odrážející oblohu na vysočině. Nacházejí se na okraji Salar de Atacama (Solné pláně Atacama), několik hodin cesty od San Pedro de Atacama.

Lagunas Altiplánicas (Vysočinské laguny)
Lagunas Altiplánicas (Vysočinské laguny)

Géiseres del Tatio (Gejzíry Tatio)

Více než 80 gejzírů se nachází v nadmořské výšce 4200 metrů, kde voda vře při teplotě 86 °C a vypouští fumaroly o výšce přes 70 cm.

Ideální doba pro jejich pozorování je ráno mezi 6. a 7. hodinou, kdy dochází k největší fumarolní aktivitě.

Géiseres del Tatio (Gejzíry Tatio)
Géiseres del Tatio (Gejzíry Tatio)

V okolí lze také pozorovat velké množství divokých zvířat obývajících toto území, jako jsou mimo jiné rejsci, vikuni a vizkači.

Spolu s gejzíry Tatio si můžete vychutnat horké prameny přímo v přírodě. Můžete se ponořit do příjemně teplých bazénků a tůněk a prohřát se.

Piedras Rojas (Červené kameny)

Krajinu v okolí Piedras Rojas pokrývají načervenalé kameny vzniklé oxidací železa. Dále v pozadí krajiny můžeme obdivovat Salar de Aguas Calientes, který svou kalypso barvou dotváří skutečný přírodní ráj.

Vody salaru nelze konzumovat, protože obsahují sůl, sádrovec a halit. Tyto složky jsou zdraví nebezpečné a poškozují také veškeré zemědělské plodiny.

Pro milovníky fotografování je to výlet, který by si rozhodně neměli nechat ujít. Můžete se zde procházet a pozorovat vikuně a ptáky, pokud se zrovna vyskytnou v okolí jezera. Ale i bez nich je okolní krajina doslova dechberoucí.

Piedras Rojas (Červené kameny)
Piedras Rojas (Červené kameny)

Pozorování hvězd v San Pedro de Atacama

Velmi malý světelný smog v poušti Atacama přímo vybízí dívat se v noci vzhůru. Sídlí zde řada světových astronomických observatoří.

Z této pouště můžete pouhým okem pozorovat Velké Magellanovo mračno, cizí galaxii, která obíhá kolem Mléčné dráhy ve vzdálenosti více než 150 000 světelných let. Vidět můžete také Malé Magellanovo mračno, které je slabší a ještě vzdálenější. Je to nejvzdálenější objekt viditelný na jižní polokouli bez pomoci dalekohledu.

Můžete se také podívat do srdce naší vlastní galaxie.

Při organizovaném výletu vás zavezou na ta nejlepší místa na pozorování a půjčí vám hvězdářský dalekohled.

Pozorování hvězd v San Pedro de Atacama
Pozorování hvězd v San Pedro de Atacama

Termas de Puritama (Prameny Puritama)

Tyto bazény s horkými prameny se nacházejí uprostřed hor s krásnou přírodní scenérií. Nacházejí se pouhých 28 km od San Pedro de Atacama a teplota vody nepřesahuje 33 °C. Jsou vybaveny pohodlnými dřevěnými chodníčky, po kterých se můžete procházet a pozorovat okolní vegetaci.

Termas de Puritama (Prameny Puritama)
Termas de Puritama (Prameny Puritama)

Oáza a městečko Toconao

Je to oáza, která poskytuje čistou vodu a všechny druhy ovocných plodin, které vynikají vysokým obsahem kyseliny askorbové (vitamínu C), protože jsou v blízkosti minerálů z planiny.

Mezi její zajímavosti patří národní památky Iglesia y Campanario de San Lucas (kostel a zvonice sv. Lukáše), které byly postaveny v 18. století.

Oáza a městečko Toconao
Oáza a městečko Toconao

Všechny jeho budovy jsou z kamenného liparitu, který udržuje v budovách dobrou vnitřní teplotu. Poznáte taky řemeslné výrobky z vulkanických kamenů.

Ruinas de Tulor (Ruiny Tulor)

Můžete se vydat prozkoumat ruiny starobylého města Atacama starého více než 3000 let, které bylo nalezeno pohřbené v pouštních píscích.

Ruinas de Tulor (Ruiny Tulor)
Ruinas de Tulor (Ruiny Tulor)

Pevnost Pukará de Quitor

Pukará de Quitor se nachází 3 km od San Pedro de Atacama, na kopci Cerro de Quitor. Jedná se o pevnost, kterou postavili dávní obyvatelé ve 12. století a kterou po jejím obsazení znovu využili Inkové. Sloužila jako pevnost na obranu před jinými městy.

Pevnost Pukará de Quitor
Pevnost Pukará de Quitor

Museo Arqueológico Padre Gustavo Le Paige (Archeologické muzeum Padre Gustavo Le Paige)

Toto muzeum obsahuje sbírku belgického jezuitského kněze, kterému se po mnoha letech studia podařilo získat velký vzorek předmětů ukazujících historický vývoj života a měst Atacamy.

Archeologické muzeum Padre Gustavo Le Paige v San Pedro de Atacama
Museo Arqueológico Padre Gustavo Le Paige (Archeologické muzeum Padre Gustavo Le Paige)

Doprava do San Pedro de Atacama

Nejlepší je přiletět letadlem na letiště El Loa de Calama a odtud autobusem, veřejnou nebo soukromou dopravou 100 kilometrů (90 minut jízdy) do města San Pedro de Atacama.

Do San Pedro de Atacama se můžete dostat také autobusem ze Santiaga. Cesta ale trvá 20 hodin a urazíte více než 1600 kilometrů.

Ve městě je možné si pronajmout auto na prohlídku oblasti a také využít veřejnou dopravu, půjčit si kola a chodit pěšky.

Kdy vyrazit do San Pedro de Atacama

V Atacamě je sucho a jasná obloha po celý rok. Počet mraků, které zde za svůj pobyt uvidíte, můžete spočítat na prstech jedné ruky – s největší pravděpodobností žádnou ruku ani potřebovat nebudete.

Chilské léto trvá od prosince do února a zima od června do srpna. Klima se tu však moc nemění. Vzhledem k nadmořské výšce (2 408 m n. m.) jsou v San Pedru chladné noci po celý rok, přičemž nejnižší teploty jsou v červenci a srpnu, a to až -1 °C, a nejvyšší, kolem 5-6 °C, v lednu.

Přes den mohou zimní teploty dosahovat 20 °C a v létě 25 °C. Díky nadmořské výšce se však dny zdají být mnojem teplejší, protože sluneční paprsky musí méně pronikat atmosférou, než k vám dorazí. Kvůli tomu je také nutné se kvalitně chránit proti UV záření.

Historie San Pedro de Atacama

San Pedro de Atacama bylo centrem Atacamců a jejich kultury, která se v této oblasti vyvinula před více než 11 000 lety po celé vysočině a poušti Atacama. Na tomto území se rozvinulo zemědělství, pěstování plodin systémem teras na svazích hor, hnojení půdy lamím guánem. Sklízeli quinou, fíky, dýně, kukuřici, bavlnu, fazole a brambory a další zeleninu. Věnovali se také chovu hospodářských zvířat, domestikovali alpaky a lamy, z nichž získávali mléko a maso a také dopravní prostředky. Dalším zvláštním rysem byl rozvoj malované keramiky, košíkářství, tkalcovství, řezbářství a práce s bronzem a mědí.

Když do jejich země přišla říše Inků, převzali jejich zvyky a byly postaveny pukary, což jsou velké zdi kolem města, jako forma ochrany a také uctívání slunce.

V roce 1963 bylo v San Pedro de Atacama slavnostně otevřeno Archeologické muzeum se sbírkou předmětů, které se podařilo shromáždit od obyvatel Atacamy, včetně keramiky, textilií, kovů a dokonce i mumií.