Treking a horolezectví v Chile

Treking a horolezectví v Chile se stává stále oblíbenější aktivitou cestovatelů, kteří chtějí strávit dovolenou aktivně a v krásné přírodě. Pohyb ve fantastických národních parcích je pravděpodobně nejlepším způsobem, jak poznat skutečnou krásu této země. V nabídce jsou dovolené pro všechny úrovně dovedností, od výstupů na vysokohorské sopky až po nenáročné procházky kolem malebných horských jezer.

Ačkoli nejvyšší hora Jižní Ameriky, Aconcagua, leží za hranicemi v sousední Argentině, Chile má větší koncentraci hor přesahujících 6000 m než kterákoli jiná země v Jižní Americe a je stále oblíbenější jako treková a horolezecká lokalita.

Nejvyšší hory jsou soustředěny především v severní oblasti Altiplano, ale některé z nejkrásnějších a nejpřístupnějších hor se nacházejí jižněji v Patagonii.

Chilské Altiplano

Vysokohorská náhorní plošina na severu Chile se nazývá Altiplano a zasahuje i do sousední Bolívie. Tato vyprahlá krajina plná solných jezer a prašných stepí občas připomíná krajinu Marsu. V oblasti se nachází stovky sopek, včetně některých nejvyšších chilských hor:

 • Ojos del Salado 6950 m
 • Llullaillaco 6700 m
 • Parinacota 6300 m
 • Pomerape 6100 m
 • Licancabur 5900 m
 • Ollague 5870 m

Mnohé z těchto sopek představují výzvu i pro zkušené horaly. Například na sopce Ojos del Salado teploty klesají až k -20 °C, a to i v létě, zatímco rychlost větru na exponovaných horních svazích může dosahovat až 100 km/h. Dá se na ni ale vylézt bez technických horolezeckých dovedností.

Sopka Ojos del Salado
Sopka Ojos del Salado

I v nižších nadmořských výškách, například na Licanburu, budou teploty nízké, ale to Inkům nezabránilo v tom, aby nejen dosáhli vrcholu, ale postavili tam i malý chrám! Výstup není technicky obtížný, pokud se na vrchol dostanete, můžete si jeho ruiny prohlédnout i dnes. Sopka a sousední jezero patří mezi nejkrásnější v Chile.

Krásná sopka a jezero Licanbur
Krásná sopka a jezero Licanbur

Centrální Andy

Oblast zhruba ohraničená mezi La Serenou na severu a Talcou na jihu je obecně známá jako Centrální Andy a kromě nenáročných horských treků nabízí také jedny z nejlepších technických výstupů v Chile.

Centrální Andy jsou ideální trekovou a horolezeckou lokalitou, protože počasí je zde obvykle velmi stabilní a oblast se těší dlouhé sezóně.

 • Tupungato 6600 m n. m.
 • Marmolejo 6100 m
 • San José 5800 m
 • Maipo 5500 m
 • Cerro Plomo 5300 m
 • Cerro Altar 5250 m
 • Cerro Morado 4900 m
 • Tronador 3490 m
Stratovulkán Marmolejo v Cajón del Maipo
Stratovulkán Marmolejo v Cajón del Maipo

Oblast Cajón del Maipo (kde se nacházejí mimo jiné sopky Marmolejo a Cerro Morado) se nachází jen několik hodin jízdy jihovýchodně od Santiaga a je pravděpodobně nejoblíbenější oblastí pro lezení v Chile. Kromě snadné dostupnosti z hlavního města nabízí vše od sportovního lezení přes lezení v ledu a vysokohorskou turistiku až po rafting.

Údolí Cajón del maipo obklopené řadou sopek
Údolí Cajón del maipo obklopené řadou sopek

Pucón

Turistické městečko Pucón leží v regionu Araucaría ve střední části Chile a občas se přezdívá „hlavní město outdooru“.

Aktivita, kterou v Pucónu nesmíte vynechat, je výstup na sopku Villarica (2 847 m). Na výstup budete potřebovat mačky, protože většina cesty vede po zledovatělém sněhu. Výzva je i cesta dolů – pojedete po zadku. Průvodci zde vybudovali dráhy uzpůsobené k jízdě na lopatě 🙂

Sopka a jezero Villarica
Sopka a jezero Villarica

Patagonie

Více na jihu v Patagonii jsou absolutní nadmořské výšky o něco nižší než na severu a v centrální části Chile. Ale kromě toho, že tato oblast nabízí jedny z nejlepších treků v Jižní Americe, nabízí také jedny z nejnáročnějších horolezeckých výstupů v Chile. Mnoho hor na východní straně And zůstává neslezených.

 • Cerro San Valentin 3970 m
 • Cerro San Lorenzo 3750 m
 • Cerro FitzRoy 3300 m
 • Cerro Torre 3100 m
Cerro San Valentin - nejvyšší vrchol v Patagonských Andách
Cerro San Valentin – nejvyšší vrchol v Patagonských Andách

Kromě těchto hlavních vrcholů je horolezectví oblíbené také v Torres del Paine, kde můžete vylézt na samotné tři „Torres“ i na vedlejší vrcholy, jako je Valle Frances. Jedná se ale o technické výstupy.

Za zmínku také stojí, že přístup na některé z těchto vrcholů je ve skutečnosti snazší přes sousední Argentinu – překročení hranic je naštěstí rychlé a jednoduché.

Kromě technických výstupů ale nabízí Patagonie i nepřeberné množství krásných technicky nenáročných treků v horách, z nichž ty neoblíběnější jsou v národním parku Torres del Paine.

Tři "věže" Torres del Paine
Tři „věže“ Torres del Paine

Chtěli byste zařadit treky v horách a/nebo výstup na některý z andských vrcholů do programu vaší dovolené v ChileKontaktujte nás a my už se o vše postaráme. Poradíme vám jak a kde se před výstupem nejlépe aklimatizovat a jaké další aktivity zahrnout do programu vaší dovolené.