Dovolená v Chile

Dovolená v Chile, jedné z nejzajímavějších zemí Jižní Ameriky, vám může přinést spoustu neopakovatelných zážitků. V tomto článku vám představíme hlavní turistické atrakce v Chile, abyste mohli začít plánovat svou dovolenou a vybrat si podle svých časových možností a zájmů. Nejdelší země světa vás provede od severu k jihu rozmanitou krajinou jako málokterá jiná, od vyprahlých pouští, kde po staletí nespadla ani kapka deště, až po ledovce a jezera Patagonie, kde vás po celou dobu provázejí vrcholky And na jedné straně a Tichý oceán na straně druhé.

Dovolená v Chile

Až budete přemýšlet o tom, co vše bude vaše vysněná dovolená v Chile obsahovat, budete mít rozhodně z čeho vybírat.

Santiago de Chile

Vaše dovolená v Chile začne s velkou pravděpodobností v hlavním městě Santiago de Chile, protože je zde hlavní mezinárodní letiště země. Na jedné straně pohoří Andy a na druhé Tichý oceán, z hlavního města můžete bez dlouhých cest vyrazit na lyže i k moři, v noci se bavit a druhý den relaxovat v horkých pramenech. Stejně jako celá země je i Santiago místem kontrastů.

Santiago de Chile

I když je vaší hlavní motivací k cestě do Chile obdivovat úchvatné přírodní scenérie, Santiago bude pravděpodobně základnou, do které se budete vracet. Využijte těchto návštěv k tomu, abyste si prohlédli některé z reprezentativních ikon historie i současnosti země, jako je mrakodrap Costanera se spoustou obchodů, restaurací, zábavy a výhledem na celé město, Palacio de la Moneda (vládní dům), náměstí Plaza de Armas, centrální tržiště nebo výhled z vrcholů Cerro Santa Lucía nebo Cerro San Cristóbal.

Také se musíte vydat na výlet do kaňonu Cajón del Maipo s trekem v horách a koupáním v horkých pramenech, který se nachází v těsné blízkosti města.

I když nejste velkými fotbalovými fanoušky, jít na stadion a sledovat zápas jednoho ze tří největších týmů v zemi (Universidad de Chile, Colo Colo a Universidad Católica) může být také zajímavé.

Valparaíso

100 km od Santiaga de Chile se nachází Valparaíso, jedno z nejmalebnějších měst v celé Jižní Americe.

Dovolená v Chile: Valparaíso

Při procházce po svazích tohoto města-přístavu na pobřeží Tichého oceánu vás překvapí a obklopí kombinace architektonických stylů, díky nimž je jedinečné. Spojuje viktoriánský styl, který přinesli britští přistěhovalci, kteří přišli do přístavu pracovat, se španělským koloniálním dědictvím.

Tato zvláštnost s barevnými domy, často zdobenými murály a grafiti, a labyrintem dlážděných uliček vedla k tomu, že Valparaíso bylo vybráno jako jedna z chilských památek světového dědictví UNESCO.

Další zvláštností Valparaísa jsou jeho historické výtahy. Nejsou zde instalovány jako zábava pro turisty, ale jako dopravní prostředek, který místní obyvatelé využívají kvůli strmosti terénu. Projet se některým z nich znamená poznat historii Valparaísa.

Díky blízkosti hlavního města jsou Valparaíso a sousední Viña del Mar oblíbenými cíli jednodenních výletů, ale abyste jim věnovali čas, který si zaslouží, doporučujeme zde strávit aspoň jednu noc. Bez oceánu by vaše dovolená v Chile nebyla úplná.

Viňa del Mar

Viňa del Mar

Valparaíso a Viña del Mar jsou od sebe vzdáleny pouhých 10 kilometrů, ale rozdíl mezi nimi nemůže být větší. Jedno je reprezentováno úzkými dlážděnými uličkami a pestrými barvami, druhému se pro jeho parky a úhledné bulváry přezdívá „zahradní město“.

Město je proslulé svými plážemi a patří k nejoblíbenějším chilským prázdninovým destinacím. Ale pokud jste se koupali jinde v Jižní Americe (zejména v Karibiku), bude vám místní voda připadat chladnější.

Pokud plánujete navštívit Viña del Mar v posledním únorovém týdnu, ceny ubytování jsou mnohem vyšší a měli byste si je rezervovat s dostatečným předstihem. V tomto období se totiž koná festival Viña, který je největším hudebním festivalem v Latinské Americe.

San Pedro de Atacama

Dovolená v Chile: Valle de Luna

Kdo potřebuje cestovat na Měsíc, když je takové místo na Zemi? Když si nemůžete dovolit cestovat do vesmíru, můžete se mu alespoň přiblížit, pokud jde o krajinu, návštěvou pouště Atacama. V této poušti se nachází přírodní rezervace Los Flamencos, která je známá především díky svému turistickému magnetu: Měsíčnímu údolí (Valle de la Luna). Po tisíciletí zde vítr odváděl (a stále odvádí) svou řemeslnou práci, aby dal tomuto místu jeho přezdívku. Když začne zapadat slunce, oslepující záře údolí se změní na odstíny růžové a fialové, které ve vás zanechají nezapomenutelnou vzpomínku. Pozorování západu slunce je zážitek, který si nesmíte nechat ujít, ale nezapomeňte si vzít kabát, protože teplota večer rychle klesá.

Základním městem pro návštěvu pouště a Měsíčního údolí je San Pedro de Atacama, které se nachází jen několik kilometrů od vstupu do rezervace.

Kromě Měsíčního údolí se v Los Flamencos nachází také úžasné gejzírové pole El Tatio, které je třetí největší na světě. Na jeho návštěvu budete potřebovat více času než na návštěvu Měsíčního údolí, protože je od města vzdáleno asi 100 kilometrů.

Chiloé

Chiloé je skupina ostrovů na jihu Chile, kterou tvoří Isla Grande a několik malých ostrůvků. Historické spojení Chiloé – jak se obyvatelé souostroví nazývají – s mořem vytváří kulturu s jedinečnými tradicemi, které jsou zaznamenány v jejich mýtech a legendách.

Příchod evropských jezuitů v 18. století nezastavil praktikování víry a rituálů chilojské mytologie, ale zanechal po sobě dědictví, které se stalo jednou z hlavních turistických atrakcí Chiloé: stovky dřevěných kostelů, z nichž 16 bylo prohlášeno za světové dědictví UNESCO, protože představují setkání místních tradic se španělským koloniálním vlivem.

Přestože mnohé z těchto kostelů byly časem opuštěny a zchátraly, několik z nich bylo obnoveno a dnes patří k nejvýraznějším dominantám Chiloé. Ty, které jsou v nejlepším stavu, se nacházejí především ve středovýchodní části souostroví, v okolí měst Castro, Nercon, Achao a Quinchao.

V této symbióze s mořem jsou dalším zvláštním rysem Chiloé domy postavené na sloupech ve vodě (palafitos).

Dovolená v Chile: Chiloé

Mnoho turistů Chiloé přehlíží, ale je to místo s jedinečnou kulturou. K lepšímu poznání ostrova je nezbytné na něm nějakou dobu zůstat.

Torres del Paine

Dovolená v Chile: Torres del Paine

Národní park Torres del Paine patří spolu s Měsíčním údolím k nejvyhledávanějším a nejnavštěvovanějším místům v Chile, a to z dobrého důvodu. Na jihu země, v Patagonii, se nachází tento přírodní zázrak plný jezer, ledovců a zasněžených vrcholů, který je korunován svou velkou ikonou: třemi impozantními žulovými věžemi, které daly parku jeho jméno a které v průběhu staletí vytesal led.

Odlehlost od jakéhokoli velkoměsta je jedním z lákadel návštěvy Torres del Paine. Nejbližší a nejpohodlnější místo přístupu je Puerto Natales, vzdálené dvě hodiny cesty. Pokud máte možnost, výlet po bájné silnici Carretera Austral se zastávkou v parku je rozhodně jedním z nejlepších roadtripů v okolí.

Ideální způsob, jak docenit krásy Torres del Paine, je věnovat si několik dní na některý z treků s přespáním v horských útulcích (obvykle 4 až 5 dní). Vstupné je stejné, ať už navštívíte pohoří na několik hodin, nebo zde strávíte několik dní.

Velikonoční ostrov (Rapa Nui)

Dovolená v Chile: Velikonoční ostrov

Více než 3 500 kilometrů od pobřeží Chile a téměř na půli cesty mezi Jižní Amerikou a Tahiti se nachází Velikonoční ostrov (Rapa Nui) – jeden z nejodlehlejších ostrovů na světě.

Velikonoční ostrov se proslavil po celém světě díky 887 obrovským sochám vytesaným ze sopečného kamene, kterým se v místním polynéském jazyce říká Moai. Přitažlivá je také jeho odlehlost od jakéhokoli jiného území a aura tajemna, díky níž se o tento malý bod na mapě zajímá tolik lidí.

Na Velikonočním ostrově nenajdete jen Moai, je to také vynikající místo pro potápění a pěší turistiku a je zde několik pláží, kde můžete odpočívat a pozorovat západ slunce v Pacifiku.

Tisíce kilometrů, které dělí ostrov od jakéhokoli jiného území, vedou mnohé k domněnce, že je obtížné se na něj dostat, ale dostupnost není problém, protože ze Santiaga sem denně létají letadla, díky nimž je cestovní ruch hlavní ekonomickou aktivitou ostrova. Je to let dlouhý asi 5 hodin, který provozuje pouze společnost LATAM.

Dovolená v Chile bez návštěvy Velikonočního ostrova by byla jako dovolená v Ugandě bez treku za horskými gorilami 🙂

Další atrakce

V závislosti na vaší představě o cestování se nabízí další místa, která také stojí za pozornost, jako například vinařská údolí (Aconcagua, Colchagua, Maipo a Maule patří mezi údolí nejznámější pro svá vína a Elqui také pro své pisco), město Pucón (na břehu jezera Villarrica a na úpatí sopky) a Ohňová země.

Výše uvedená místa paří mezi hlavní turistické cíle v zemi, ale možnosti jsou mnohem širší. Výběr toho, co v Chile vidět, závisí na mnoha faktorech, jako jsou vaše zájmy, délka pobytu, rozpočet a roční období (zejména pokud chcete navštívit Patagonii). Jisté je, že ať už se rozhodnete jet kamkoli, odvezete si z cesty nesmazatelnou vzpomínku.

Dovolená v Chile a její cena

Zaujala vás dovolená v Chile a zajímá vás její cena? Kontaktujte nás a my se o vše postaráme. Sestavíme vám program na míru přesně podle vašich požadavků a rozpočtu. Cena se bude odvíjet od aktivit, které do programu zařadíme, a komfortu ubytování, ale v každé případě to bude cena atraktivní a konkurenceschopná, protože pracujeme přímo s poskytovali služeb v různých regionech Chile bez dalších zprostředkovatelů. Stejně tak si snížíte cenu na minimum, když objednáte váš zájezd do Chile přímo od nás a ne od cestovních kanceláří v jiných zemích prodávajících naše zájezdy a programy.

Součástí celkové ceny vaší dovolené v Chile je i cena mezinárodní letenky. Ta se může při odletu z Prahy v ekonomické třídě obvykle pohybovat od 20 000 do 30 000 Kč podle toho s jakým předstihem rezervujete, v jakém období letíte, kolik akceptujete přestupů, jak dlouhé čekání na letišti a podobně. Cena letenek z Vídně může být i o několik tisíc Kč nižší.

Pokud poletíte v rámci vaší dovolené i na Velikonoční ostrov, pak je třeba brát do úvahy i cenu letenky ze Santiago na letiště Mataveri na Velikonočním ostrově. Zde počítejte s velkým rozpětím 8 000 až 28 000 Kč podle sezóny, předstihu a štěstí.

Ceny dalších vnitrostátních letů jsou docela přijatelné v řádů nižších tisíců korun a často se pro přesuny v rámci rozlehlého uzemí Chile využívají, především pro cesty na sever do San Pedro de Atacama, nebo na jih do Patagonie. Pozemní přesuny do těchto oblastí by byly příliš zdlouhavé, prakticky nemožné, pokud byste nechtěli vyrazit na mnoho týdnů až měsíců. To už by byla tak trochu jiná dovolená 🙂