Velikonoční ostrov (Rapa Nui)

Velikonoční ostrov se proslavil především díky svým tajemným kamenným sochám Moai. Nabízí toho ale mnohem víc. Díky svým přírodním krásám, nádherným plážím a velkému historickému, archeologickému, uměleckému a kulturnímu dědictví je mimořádnou turistickou destinací.

Pokud plánujete svou příští dovolenou a chcete poznat opravdu jedinečné místo na světě, určitě byste měli zvážit návštěvu legendárního Velikonočního ostrova. Jedná se o ostrov o rozloze něco málo přes 160 km2, který se nachází uprostřed Tichého oceánu.

Velikonoční ostrov a jeho hlavní turistické atrakce

Hanga Roa

Hanga Roa je dnes jediným obydleným městem na Velikonočním ostrově. Má přibližně 7 000 obyvatel a je místem, kde je soustředěno více než 90 % obyvatelstva. Z nich je více než polovina rodilých Rapa Nui a zbytek tvoří Chilané a malá skupina lidí z jiných zemí.

Hlavní činností ostrova se stal cestovní ruch, kterému se dnes věnuje většina místních obyvatel. Prodávají zájezdy, obsluhují v restauracích, starají se o chod hotelů, předvádějí místní tradice, a podobně. Stále zde žije i malá skupina lidí, kteří se živí rybolovem a zemědělstvím.

Hanga Roa má výhodnou polohu, nachází se pouhých 5 minut jízdy autem od letiště Mataveri (20 minut chůze). Je také velmi blízko hlavních přístavů ostrova: Otai a Hanga Piko, které jsou jediným přístupem po moři na Velikonoční ostrov.

Oblíbené místo pro pozorování západu slunce v Hanga Roa
Oblíbené místo pro pozorování západu slunce v Hanga Roa

Hanga Roa je turistické městečko s mnoha hotely, hostely, restauracemi a bary, stánky se suvenýry, trhy, městskou pláží lákající ke koupání a pozorování mořských želv a různých ryb, botanickou zahradou, několika volně přístupnými Moai na pobřeží a celkově s velmi příjemnou atmosférou. Nachází se zde také velitelství chilského námořnictva, ostrovní parlament, úřad chilské vlády a Velikonoční kostel, kterému Václav Havel daroval během své návštěvy kopii Pražského jezulátka a ta je v něm dodnes vystavena.

Velikonoční ostrov - poloha a rozloha města Hanga Roa
Poloha a rozloha města Hanga Roa na Velikonočním ostrově

Sochy Moai v národním parku Rapa Nui

Symbolem Velikonočního ostrova jsou slavné sochy Moai. Jedná se o stovky obřích monolitických soch ve tvaru humanoidů, které se nacházejí po celém ostrově. Ty podle pověsti představují a uctívají předky dávných lidí, kteří je vyrobili.

Velikonoční ostrov - sochy Moai částečně skryté v zemi
Sochy Moai částečně skryté v zemi

Slovo „Moai“ znamená socha. Moai jsou tak slavné proto, že se jedná o velmi záhadná umělecká díla, o kterých toho víme jen velmi málo. Jsou vyrobeny z tufu, místní sopečné horniny. Pravděpodobně je stavěli Polynésané kolem roku 1 000 n.l. jako symbol prosperity a blahobytu svého klanu a úcty ke svým předkům.

Národní park Rapa Nui, který dochované sochy chrání a pokrývá většinu ostrova, je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO.

Sopka Rano Raraku

Sopka Rano Raraku je vysoká přibližně 100 metrů a nachází se přibližně 20 km severovýchodně od jediného města na ostrově Hanga Roa. Její úpatí a svah jsou velmi působivé, protože součástí krajiny je spousta zeleně a spousta Moai.

Úbočí sopky Rano Raraku poseté Moai
Úbočí sopky Rano Raraku poseté Moai

Sopka Rano Raraku je stará 300 000 let a je atraktivní nejen pro své archeologické pozůstatky, ale také pro hezkou lagunu ve svém kráteru (hlubokou 6 metrů).

Rano Raraku byla zdrojem vhodného kamene a současně továrna, v níž se vyráběly různé Moai, monolity ve tvaru lidské tváře (a v některých případech i těla). Na tomto místě máte možnost pochopit jak se sochy Moai vyráběly. Najdete zde řadu dokončených i nedokončených Moai, povedených i nepovedených a opuštěných, zachovalých i rozbitých, tyčících se nad zemí i z větší části zasypaných, a to vše v různých velikostech. Pokud se zajímáte o Moai, pak při vaší návštěvě Velikonočního ostrova nemůžete sopku Rano Raraku vynechat.

Ahu Tongariki

Ideálním místem, kde můžete pozorovat fascinující sochy Moai na Velikonočním ostrově, je Ahu Tongariki. Toto místo nabízí pohled na patnáct dokončených, velkých, zachovalých a hezky zrestaurovaných soch Moai.

Plošina Ahu Tongariki s 15 sochami Moai
Plošina Ahu Tongariki s 15 sochami Moai

Ahu je kamenná ceremoniální plošina, v tomto případě až 100 metrů dlouhá, na které se Moai tradičně staví.

Ahu Tongariki, které je součástí Národního parku Rapa Nui, je s nedalekou sopkou Rano Raraku pravděpodobně hlavní turistickou atrakcí ostrova. Abyste pochopili výjimečnost a specifičnost ostrova, musíte tuto památku navštívit.

Pláž Anakena

Velikonoční ostrov má i letovisko oblíbené mezi místními obyvateli a turisty – pláž Anakena. Nachází se 25 minut od města Hanga Roa a vyznačuje se jemným bílým pískem a průzračnou tyrkysovou vodou. Anakena je ideální pro odpočinek a kochání se okolní krajinou.

Pláž Anakena s bílým pískem a tyrkysovou vodou
Pláž Anakena s bílým pískem a tyrkysovou vodou

V blízkosti Anakeny se nachází také několik zajímavých archeologických nalezišť, především Ahu Nau Nau. Jedná se o obřadní plošinu se 7 Moai, které jsou velmi dobře zachovalé. Nedaleko se nachází také Ahu Ature Huki, jeden částečně poškozený, ale unikátní Moai.

Velkou výhodou je, že pláž Anakena a nedaleké Moai se nachází mimo národní park Rapa Nui, takže pro návštěvu tohoto místa nepotřebujete vstupenku do národního parku. I proto je to oblíbené místo k výletům a odpočinku pro obyvatele města Hanga Roa.

Vesnice Orongo a vulkán Rano Kau

Obřadní vesnice Orongo (Oroŋo v písmu Rapa Nui) je významné obřadní místo, které používali obyvatelé Rapa Nui v době kultu tzv. Ptačího muže. Nachází se na okraji sopky Rano Kau v jižní části ostrova a je orientovaná směrem k moři. Domy jsou celé z pevného a odolného kamene. Díky tomu, že jsou domy z tohoto materiálu, přežily po staletí silné větry na vrcholu sopky.

Velikonoční ostrov - Vesnice Orongo na vulkánu Rano Kau
Vesnice Orongo na vulkánu Rano Kau

Každoročně se zde konaly soutěže „ptačích mužů“, v nichž soutěžil zástupce každého z klanů o vůdcovství celého ostrova. Soutěžící slézali více než 200 m po stěně útesu, pak doplavali k ostrůvku zvanému Motu Nui, vyzvedli zde čerstvě snesené vejce ptáka manutara, doplavali zpět a opět vyšplhali na útes. Soutěžící, který se jako první vrátil s neporušeným vejcem, byl vyhlášen vítězem a po dobu 12 měsíců měl výsady krále. Bylo mu také nabídnuto, aby si vybral za manželku jednu z panenských dívek z Ana O Keke (Panenská jeskyně), kde byly dívky uvězněny, aby získaly bílou kůži, která byla považována za znak krásy.

Ahui Akivi

Ahu Akivi je pravděpodobně jedna z nejdůležitějších obřadních plošin na celém ostrově Rapa Nui. Její poloha je jedinečná, protože se nenachází v blízkosti pobřeží jako většina ostatních Ahu.

Na plošině Ahu Akivi se nachází 7 krásných zrestaurovaných soch Moai. Podle legendy představuje těchto 7 soch první objevitele ostrova Rapa Nui, které vyslal legendární král Hotu Matu ́a, jakýsi praotec Čech Velikonočního ostrova.

Velikonoční ostrov - 7 soch na plošině Ahu Akivi
7 soch na plošině Ahu Akivi

Orientace soch je určená hvězdami, díky této Ahu poznávali místní střídání ročních období.

Pěší turistika v Maunga Terevaka

Pokud máte rádi přírodu a outdoorové aktivity, pak je Velikonoční ostrov pro vás ideální destinací. Má mnoho tras, které jsou ideální pro pěší turistiku spojenou s poznáváním přírodních zajímavostí.

Mezi ně patří Maunga Terevaka, spící sopka nacházející se v severní části Velikonočního ostrova s výškou něco málo přes 500 metrů nad mořem. Maunga Terevaka je proto jedním z nejlepších míst na Velikonočním ostrově pro pěší turistiku s krásnými výhledy po okolí.

Maunga Terevaka nabízí příležitosti pro nenáročnou turistiku
Maunga Terevaka nabízí příležitosti pro nenáročnou turistiku

Ana Kakenga: jeskyně dvou oken

Dalším unikátním místem je jeskyně Ana Kakenga, která je také známá jako Jeskyně dvou oken. Jedná se o krásnou jeskyni dlouhou asi 50 metrů, kterou vytvořila sopečná láva. Tato jeskyně sloužila v minulosti jako útočiště během bojů mezi klany na ostrově.

Nejvýraznějším prvkem jeskyně, jak už název napovídá, jsou dva velké otvory ve skále, které umožňují obdivovat moře z netradičního úhlu pohledu.

Výhled na moře a útesy z Ana Kakenga
Výhled na moře a útesy z Ana Kakenga

Standardní itineráře pro poznání Velikonočního ostrova

Standardní itineráře – sdílené výlety

Během vašeho pobytu na Velikonočním ostrově se můžete vydat na jeden ze tří standardních programů. Jejich výhodou je, že tyto standardní programy můžete sdílet s jinými turisty a snížit si tak významně vaši cenu za osobu.

Samozřejmě si můžete objednat i soukromý výlet s průvodcem pouze pro vás a vaši skupinu. V takovém případě je třeba počítat s vyšší cenou, ale zase si můžete program výletu plně přizpůsobit.

Velikonoční ostrov - standardní itineráře
Standardní itineráře pro průzkum Velikonočního ostrova

Celodenní výlet k Rano Raraku, Ahu Tongariky a pláži Anakena (zelený okruh, přibližně 7 hodin)

První zastávka nás zavede na místo zvané Vaihu, které se nachází v zátoce Hanga Te’e na jižním pobřeží ostrova. Můžete se zde podívat na rekonstrukci toho, jak vypadaly vesnice v dávných dobách, s domem, plantážemi atd.

Pokračujeme do oblasti Ahu Akahanga, o níž legenda vypráví, že vedle Ahu se nachází hrobka slavného krále Hotu Matua.

Poté dorazíme na jedno z nejvýznamnějších míst kultury Rapa Nui, vulkánu a lomu Rano Raraku, kde bylo v minulosti vytesáno přibližně 900 soch, z nichž 397 stále leží nebo stojí.

Přestávka na oběd bude v malé kavárně na úpatí sopky.

Pokračujeme k impozantnímu Ahu Tongariky, restaurovanému v roce 1995, s 15 stojícími sochami.

Předposledním místem, které navštívíme, je „pupek světa“ Ahu Te Pito Kura.

Nakonec dorazíme na pláž Anakena, kde najdeme 2 ahu: Ahu Nau Nau a Ahu Ature Huki, obě hezky zrestaurované. Můžeme zde také ocenit teplé vody Pacifiku, odpočinout si na pláži s růžovým pískem pod palmami. Pokud vás u vody přepadne hlad, můžete si na jednom z místních stánků dát vyhlášené plněné empanadas.

Poté se vrátíme do vašeho hotelu.

Tento program je možné uskutečnit jako privátní nebo sdílený.

Půldenní výlet k Orongo (žlutý okruh, přibližně 3 hodiny)

Během této exkurze vystoupáme na vyhaslou sopku Rano Kau, odkud se nám naskytne krásný výhled na celý Velikonoční ostrov s jeho dominantami, pobřežími a sopkami, a na vesnici Hanga Roa.

Druhá vyhlídka, kterou navštívíme, nám umožní ocenit krásu kráteru Rano Kau s jeho lagunou.

Poté dorazíme do obřadní vesnice Orongo, kde se konal obřad a soutěž o vládce ostrova (Ptačího muže) – Tangata Manu.

Poté navštívíme Ahu Vinapu s jeho architekturou, která připomíná stavby předinckých vesnic.

Na závěr této exkurze navštívíme jeskynní oblast Ana Kai Tangata, kde je možné vidět jeskynní malby. Do jeskyně se již nesmí vstupovat kvůli nebezpečí zřícení, ale jeskyně a malby můžete ocenit z členitého a zajímavého pobřeží.

Poté se vrátíme do vašeho hotelu.

Tento program je možné uskutečnit jako privátní nebo sdílený.

Půldenní výlet k Akivi (modrý okruh, přibližně 3 hodiny)

Tento okruh se skládá z návštěvy obřadního místa Tahai se 3 plošinami Ahu s restaurovanými sochami. Na tomto místě se také nachází jediná Moai se zachovanýma očima. Kromě toho si můžeme prohlédnout pozůstatky doku pro lodě, kamenný kurník a přístaviště kompletně postavené z kamenů.

V návštěvě budeme pokračovat na Ahu Huri Aurenga a poté k hlavnímu cíli, Ahu Akivi, plošině se 7 zrestaurovanými Moai. Podle legendy představuje těchto 7 soch první objevitele, kteří dorazili na Rapa Nui, které vyslal král Hotu Matu ́a.

Na závěr navštívíme lom Puna Pau, kde byly z načervenalého kamene tesány tzv. Pukao, neboli „čelenky“ které měli na hlavě některé sochy Moai.

Poté se vrátíme do vašeho hotelu.

Tento program je možné uskutečnit jako privátní nebo sdílený.

Standardní itineráře – privátní výlety

Prodloužený celodenní výlet za hlavními památkami ostrova (výběr ze všech 3 okruhů, přibližně 8 hodin)

První zastávka nás zavede na místo zvané Vaihu, které se nachází v zátoce Hanga Te’e na jižním pobřeží ostrova. Můžete se zde podívat na rekonstrukci toho, jak vypadaly vesnice v dávných dobách, s domem, plantážemi atd.

Poté dorazíme na jedno z nejvýznamnějších míst kultury Rapa Nui, vulkánu a lomu Rano Raraku, kde bylo v minulosti vytesáno přibližně 900 soch, z nichž 397 stále leží nebo stojí.

Pokračujeme k impozantnímu Ahu Tongariki, restaurovanému v roce 1995, s 15 stojícími sochami.

Odpoledne dorazíme na pláž Anakena, kde najdeme 2 Ahu: Ahu Nau Nau a Ahu Ature Huki, obě hezky zrestaurované. Můžeme zde také ocenit teplé vody Pacifiku, odpočinout si na pláži s růžovým pískem pod palmami. Pokud vás u vody přepadne hlad, můžete si na jednom z místních stánků dát vyhlášené plněné empanadas.

V průzkumu Velikonočního ostrova budeme pokračovat k Ahu Akivi, plošině se 7 zrestaurovanými Moai. Podle legendy představuje těchto 7 soch první objevitele, kteří dorazili na Rapa Nui, které vyslal král Hotu Matu ́a.

Na závěr dne se vydáme na jih ostrova. Nejdříve vyjedeme na vyhaslou sopku Rano Kau, odkud se nám naskytne krásný výhled na celý Velikonoční ostrov s jeho dominantami, pobřežími a sopkami, a na vesnici Hanga Roa. Druhá vyhlídka, kterou navštívíme, nám umožní ocenit krásu kráteru Rano Kau s jeho lagunou. Poté dojdeme k obřadní vesnici Orongo, kde se konal obřad a soutěž o vládce ostrova (Ptačího muže) – Tangata Manu.

Poté se vrátíme do vašeho hotelu.

Tento program je možné uskutečnit pouze jako privátní.

Západ slunce v Tahai

V závislosti na ročním období opouštíme hotel hodinu a půl před západem slunce (mezi 18:30 a 20:30) a vydáme se do ceremoniálního centra Tahai.

Poté, co si užijeme Velikonoční ostrov a jeho atmosféru při západu slunce, se vydáme nazpět do hotelu nebo do nějaké restaurace podle požadavků zákazníků.

Tento program je možné uskutečnit pouze jako privátní.

Východ slunce nad Tongariki

V závislosti na ročním období vyjíždíme z hotelu 1,5 hodiny před východem slunce (mezi 6:30 a 7:30) do Tongariki, abychom viděli východ slunce za zrestaurovanými Moai na Ahu Tongariki na pobřeží v zátoce Hanga Nui.

Po východu slunce následuje návrat do vašeho hotelu na snídani.

Tento program je možné uskutečnit pouze jako privátní.

Standardní itineráře – privátní pěší výlety

Půldenní pěší výlet k Orongo (3-4 hodiny)

Z hotelu odjedeme autem do oblasti CONAF a poté vystoupáme pěšky na sopku Rano Kau.

Cestou si užijeme nádherný výhled na celý Velikonoční ostrov, dokud nedorazíme na vrchol sopky s lagunou. Poté vstoupíme do obřadní vesnice Orongo s největší kumulací petroglyfů v celé Polynésii. Projdeme se vesnicí s 53 domy, kde se slavil kult Tangata Manu, ptačího muže.

Na závěr se vrátíme autem zpět do vašeho hotelu.

Tento program je možné uskutečnit pouze jako privátní.

Celodenní pěší výlet k Orongo (5-6 hodin)

Z hotelu odjedeme vozidlem do oblasti CONAF, cestou navštívíme jeskyně Ana Kai Tangata.

Poté vystoupáme pěšky na sopku Rano Kau a přitom si cestou vychutnáme nádherný výhled na celý Velikonoční ostrov a na konci i na lagunu sopky. Poté vstoupíme do obřadní vesnice Orongo s největší kumulací petroglyfů v celé Polynésii. Projdeme se vesnicí s 53 domy, kde se uctíval kult Tangata Manu, ptačího muže.

Pokračujeme vozidlem ke zrestaurovanému Ahu Vinapu a poté se vrátíme do hotelu.

Tento program je možné uskutečnit pouze jako privátní.

Půldenní pěší výlet na vulkán Maunga Terevaka (4 hodiny)

Pojedeme na starou ovčí farmu Vai Tea, odkud začínáme výšlap na vrchol Maunga Terevaka. Musíme překonat převýšení přibližně 500 metrů, abychom získali nádherný výhled na celý Velikonoční ostrov. Poté sejdeme dolů k sedmi Moai v Ahu Akivi nebo k farmě Vai Tea.

Na závěr se vrátíme autem do hotelu.

Tento program je možné uskutečnit pouze jako privátní.

Celodenní pěší výlet k pláži Anakena (7 hodin)

Výlet začínáme autem do sektoru Roiho (Akivi). Z tohoto místa se vydáme pěšky podél pobřeží do míst, kde budeme úplně sami. Navštívíme plošiny Ahu s nerestaurovanými sochami Moai, petroglyfy a jeskyněmi.

Nakonec dorazíme na pláž Anakena kde máme možnost se vykoupat ve vodách Pacifiku.

Z pláže nás vyzvedne vozidlo a vrátíme se do hotelu.

Tento program je možné uskutečnit pouze jako privátní.

Celodenní pěší výlet na jižní pobřeží Poike (6 hodin)

Přejedeme na jižní pobřeží ostrova a navštívíme významný příklad nerestaurované sochy Ahu Vaihu v zátoce Hanga Te’e.

Poté budeme pokračovat vozidlem k silnici Ara o te Moai, odkud se vydáme pěšky do lomu na sopce Rano Raraku.

Odtud pokračujeme autem na poloostrov Poike, pěšky dojdeme až k Vai a Heva, obrovské tváři vytesané ve skále s otevřenou tlamou pro sběr dešťové vody.

Velikonoční ostrov - poloostrov Poike
Poloostrov Poike na Velikonočním ostrově

Pokračujeme pěšky, sejdeme dolů a na závěr se vrátíme do hotelu v Hanga Roa.

Tento program je možné uskutečnit pouze jako privátní.

Celodenní pěší výlet do jeskyní

Od hotelu půjdeme pěšky podél západního pobřeží ostrova. Nejprve navštívíme obnovené Ahu v Hanga Kio’e, kde si můžeme prohlédnout rekonstrukci Hare Moa (kurník).

Pokračujeme v chůzi podél pobřeží až k jeskyni Ana Kakenga (Jeskyně 2 oken), kam vstoupíme úzkým vchodem širokým necelých 60 cm. S hbitostí, baterkami a opatrností postupujeme mezi kameny abychom se dostali až na dno, kde uvidíme světlo, které nás vybízí k pozorování útesu a moře skrze dvě „okna“.

Poté se vydáme k jeskyni Ana Te Pora a poté skončíme v jeskyni Ana Te Pahu, kterou projdeme a přibližně po 20 minutách vyjdeme její východní stranou. Tam budeme moci pozorovat banánovníky, které daly vzniknout jejímu názvu ve názvu ve španělštině „Cueva de los plátanos“ (Jeskyně banánovníků).

Výlet zakončíme v sektoru Akivi, kde na nás bude čekat vozidlo, které nás odveze zpět do hotelu.

Tento program je možné uskutečnit pouze jako privátní.

Jak se dostat na Velikonoční ostrov

Velikonoční ostrov (v místním jazyce Rapa Nui, ve španělštině Isla de Pascua, v angličtině Easter Island) se nachází v v Polynésii, v Tichém oceánu, více než 3600 kilometrů od Chile a jihoamerické pevniny. Proto se na něj musíte dostat letadlem nebo výletní lodí.

Drtivá většina turistů volí leteckou přepravu. Na Velikonoční ostrov se můžete dostat letecky ze Santiaga de Chile nebo z Tahiti. V obou případech se jedná vzhledem ke vzdálenosti o více než pětihodinový let.

Poloha Velikonočního ostrova v Tichém oceánu
Poloha Velikonočního ostrova v Tichém oceánu

Na Velikonoční ostrov je také možné se dostat některou z obřích výletních lodí v rámci plavby po Tichém oceánu. Taková plavba ovšem trvá několik týdnů.

Mapa Velikonočního ostrova

Velikonoční ostrov a jeho historie

Velikonoční ostrov, v domorodém jazyce nazývaný Rapa Nui, se nachází na východním cípu obrovského polynéského souostroví a má velmi zvláštní historii. Od počáteční kolonizace polynéskými přistěhovalci se na něm díky extrémní izolaci vyvinula kultura s jedinečnými rysy.

Přibližně před 3 000 lety se na ostrovech Tonga a Samoa usadili námořníci z jihovýchodní Asie a během následujících 1 000 let zahájili proces kolonizace Polynésie. V postupných vlnách obsadili rozsáhlou oblast mezi Havají na severu, Novým Zélandem na jihozápadě a Rapa Nui na jihovýchodě. Kolem roku 600 dorazila na ostrov skupina osadníků z Markézských ostrovů, kteří sem přivezli řadu rostlinných plodin, jako jsou sladké brambory, taro, batáty, banány a cukrová třtina, a také polynéskou krysu a kuře, které měly velký význam pro obchod. Podle ústní tradice měl v čele skupiny stát Ariki Hotu Matu’a, který založil dominantní rod, jenž v budoucnu ovládal přístup ke kněžským a politickým pozicím. Synové Hotu Matu’a se stali předky různých kmenů s nejvyšším náčelníkem Ariki Mau.

Kolem roku 1000 dosáhla společnost Rapa Nui svého vrcholu a zaznamenala silný demografický nárůst, který inicioval výstavbu obřadních center pro uctívání předků, reprezentovaných gigantickými kamennými sochami Moai. V kontextu společnosti uspořádané do rozsáhlých rodů, které ovládaly určité území, plnila stavba oltářů předkům a vztyčování obrovských Moai funkci vyjádření moci a vnitřní soudržnosti jednotlivých klanů. Politická moc se soustřeďovala v Ariki Mau, dědičné nejvyšší autoritě, a v kastě kněží, odpovědné za udržování náboženských tradic a uctívání předků.

Růst populace, který se odhaduje na 10 000 lidí, zvyšoval tlak na zdroje a konkurenci mezi rodinami. Situace vyvrcholila, když téměř úplné odlesnění ostrova znemožnilo stavbu lodí, které by mohly zmírnit tlak obyvatelstva na nedostatek potravin. Požadavky kněžské třídy bylo stále obtížnější uspokojovat a moc předků již nestačila k udržení vnitřní soudržnosti rodů a křehké sociální rovnováhy.

V polovině 17. století, nebo možná již dříve, se situace dostala do krize a vypukl ostrý vnitřní konflikt, v němž byla většina Moai zničena soupeřícími klany. Přizpůsobování se nové environmentální situaci bylo pomalé a obtížné a vykrystalizovalo v kult boha stvořitele Make Make a obřad tangata manu – ptačího muže, při němž různé rody každoročně soupeřily o politickou moc. Vítěz získal posvátný charakter a musel žít sám a v izolaci, zatímco jeho skupina získala despotickou moc nad zbytkem obyvatelstva, včetně lidských obětí bohům, které měly zajistit blahobyt v daném roce. Tyto praktiky neustále obnovovaly nepřátelství mezi skupinami a vytvářely atmosféru permanentního násilí a společenské krize.

Legendární ptačí muž - uctívaný polobůh a vládce ostrova
Legendární ptačí muž – uctívaný polobůh a vládce ostrova

V 18. století navštívili Velikonoční ostrov první evropští mořeplavci, díky nimž se Rapa Nui dostala do povědomí celého světa. V 19. století způsobila řada otrokářských výprav a příchod bezohledných Evropanů úbytek obyvatelstva na minimum. Převážně se stalo obětí lovu otroků a neštovic. Tradiční hierarchie se rozpadla a vliv začali získávat katoličtí misionáři.

V roce 1888 se chilský námořník Policarpo Toro ujal oficiálního vlastnictví ostrova a začlenil jej do chilského území. Chilská vláda pronajala ostrov společnosti, která jej přeměnila na velký ovčí ranč a z původních obyvatel udělala pouhé zaměstnance. V roce 1966 se Velikonoční ostrov po skončení pronájmu vrátil chilskému státu a od té doby rozvoj cestovního ruchu a restaurace archeologického dědictví definují nový vztah mezi jeho obyvateli a chilským státem.

Chilské známky připomínající začlenění Velikonočního ostrova
Chilské známky připomínající začlenění Velikonočního ostrova

Často kladené otázky o Velikonočním ostrově (FAQ)

Co je Velikonoční ostrov?

Velikonoční ostrov je název, který dal holandský mořeplavec Jacob Roggeveen v roce 1722 polynéskému ostrovu Rapa Nui. Je to malý ostrov v Tichém oceánu, známý svými obrovskými sochami Moai. Ostrov je často označován za nejodlehlejší místo na světě.

Co je Moai?

Typ gigantických kamenných soch, které lidé z Rapa Nui vyráběli po stovkách přibližně v letech 1400 až 1700 n. l. – často se umisťuje na plošiny nazývané ahu. Velikonoční ostrov je jimi proslulý.

Proč byly postaveny sochy Moai?

K uctění mrtvých předků a ukázání síly a moci klanu.

Kde se nachází Velikonoční ostrov?

3500 km západně od Jižní Ameriky, v Tichém oceánu. Je jihovýchodním rohem „polynéského trojúhelníku“, jehož dalšími rohy jsou Havaj na severu a Nový Zéland na jihozápadě.

Co je Rapa Nui?

Rapa Nui je skutečný polynéský název Velikonočního ostrova.

Kterými jazyky se mluví na Velikonočním ostrově?

Všichni mluví a rozumí dobře španělsky. Jazykem Rapa Nui mluví dobře většina starších lidí. Ti, kteří se narodili v 70. letech nebo později, často dávají přednost španělštině. Anglicky mluví hlavně ti, kteří pracují v cestovním ruchu, jinak jen zřídka.

Komu patří Velikonoční ostrov?

Velikonoční ostrov je oficiálně chilský od 9. září 1888.

Kdy je vhodné jet na zájezd na Velikonoční ostrov?

Hlavní sezóna je v létě (prosinec – únor), kdy méně prší. Vrcholem jsou první dva týdny v únoru, kdy se koná festival Tapati Rapa Nui. Chcete-li si v těchto termínech vybrat hotel podle svých představ, měli byste si ho rezervovat rok dopředu.

Jinak ale můžete jet po celý rok. Ti, kteří jezdí na Velikonoční ostrov za odpočinkem a pobytem na pláži, jezdí hlavně v létě. Ti, kteří přijíždějí za sochami Moai a archeologií, jedou kdykoli během roku. V zimě se očekává více deště, ale budete mít zelenou krajinu a ostrov nebude tak přeplněný.

Jaké je klima na Velikonočním ostrově?

Subtropické. V létě (prosinec-únor) kolem 27 °C a v zimě (červen-srpen) kolem 18 °C s častějšími srážkami.

Jaké oblečení si mám vzít s sebou na zájezd na Velikonoční ostrov?

V letních měsících (prosinec-únor) se většinou používají šortky a trička s krátkým rukávem. Po zbytek roku je vhodné nosit trička s dlouhým rukávem, kalhoty a bundu.

Vždy byste měli být připraveni na dešťové srážky – a to i v létě, i když obvykle neprší.

Je Velikonoční ostrov bezpečný?

Těžko si lze představit bezpečnější místo než Velikonoční ostrov. Můžete se i v noci procházet sami bez obav o svou bezpečnost.

Co se však občas stává, jsou krádeže, když jsou cenné předměty ponechány bez dozoru tak, aby je ostatní viděli.

Jaká měna se používá na Velikonočním ostrově?

Oficiální měnou je chilské peso (CLP).

Jsou na Velikonočním ostrově nějaké bankomaty?

Na Velikonočním ostrově jsou dva bankomaty, které přijímají hlavní kreditní karty.

Jsou na Velikonočním ostrově nějaké směnárny?

Ano. Směnárenské služby jsou nabízeny na různých místech, nejlepší kurz však nabízí čerpací stanice Puna Vai na horním konci hlavní ulice Atamu Tekena.

Jak se na Velikonoční ostrov dostanu?

Drtivá většina turistů cestuje na Velikonoční ostrov letecky.

Odkud mohu letět na Velikonoční ostrov?

Na Velikonoční ostrov můžete letět pouze z hlavního města Santiago de Chile.

Jaká je cena letenky na Velikonoční ostrov?

Cena zpáteční letenky ze Santiago na Velikonoční ostrov se pohybuje od 5 000 do 30 000 Kč podle sezóny, včasného nebo pozdního nákupu a štěstí.

Jaká je cena hotelů na Velikonočním ostrově?

Od 50 USD za pokoj v hostelu po stovky USD za hotely nejvyšší třídy. Rozumné 3* hotely se dají sehnat za cenu 140-160 USD za noc.

I když některé hotely mají stejné ceny po celý rok, mnohé si účtují méně v období mimo hlavní sezónu, za kterou často považují období listopad až duben. Z tohoto důvodu je někdy těžší sehnat pokoje na konci října, kdy se blíží léto, ale stále platí nižší ceny mimo sezónu.

Externí odkazy

Spoustu zajímavých článků najdete na portálu magazínu 100+1 zahraniční zajímavost v sekci s tématem Velikoční ostrov.

Hodně faktických informací pak najdete na české Wikipedii pod heslem Velikonoční ostrov.

Chtěli byste zařadit Velikonoční ostrov do programu vaší dovolené v ChileKontaktujte nás a my už se o vše postaráme.