Ahu Tongariki – největší Moai na Velikonoční ostrově

15 kamenných obrů Moai, 100 metrů dlouhý oltář Ahu a okouzlující okolní krajina, to je Ahu Tongariki, největší stavba na Velikonočním ostrově a největší monument v celé Polynésii.

Těchto 15 Moai stojících vedle sebe je možná nejreprezentativnějším místem celého ostrova. Jak říkají domorodci, pokud neznáte Ahu Tongariki, pak neznáte Velikonoční ostrov.

O Ahu Tongariki

Na asi 100 metrů dlouhém Ahu (oltáři) stojí 15 obřích Moai, které překvapují všechny návštěvníky ostrova Rapa Nui.

Mezi těmito 15 obry obrácenými zády k moři jsou různé tvary a velikosti. Jsou zde některé tenké sochy, některé velmi tlusté, některé vysoké a několik menších. Není zde žádná symetrie, ale i to je součástí kouzla tohoto místa.

Všechny sochy Moai, které spočívají na tomto oltáři Ahu, bylo postaveno z kamene Toba Lapilli nacházejícího se na nedaleké sopce Rano Raraku, který je pro tento typ soch nejpraktičtější.

Všechny Moai na Ahu Tongariki mají různé tvary a velikosti. Nejmenší z nich je vysoká 5,6 metru a největší 8,8 metru. Druhá nejvyšší, která je také nejtěžší, váží 86 tun.

Pokud jde o sochy, které spočívají na Ahu Tongariki, najdeme zde pouze jednu, která má Pukao (červenou čepičku), a ačkoli není jisté proč její bratři tuto ozdobu nenosí, předpokládá se, že na začátku, když byly postaveny, je všechny měly, ale čas a některé katastrofy, ke kterým na ostrově došlo, způsobily, že je ztratily.

Výše uvedenou teorii posiluje pohled na 7 těchto červených čepiček, které se povalují v těsné blízkosti tohoto Ahu, jako by z něj spadly.

Vedle Moai se na tomto Ahu nachází také velmi dlouhá plošina plná kruhových kamenů. Tento typ ozdoby se nazývá Poro a v rámci kultury Rapa Nui byl velmi typický.

V okolí tohoto památníku můžeme vidět další Moai, které byly v minulosti zničeny a pohozeny na zem. Podle historiků byly součástí Ahu Tongariki, kde se v určitém období historie mohlo nacházet více než 30 těchto kamenných obrů.

Plošina Ahu Tongariki

Ohromí vás také plošina Ahu, která sochy podpírá. Pokud se vydáte za tuto Ahu, najdete více než čtyřmetrovou zeď, která sochy podpírá a chrání.

Tato stěna je klasickým prvkem všech Ahu na ostrově, ale je největší z celého Rapa Nui.

Ležící Moai

Jen pár kroků od této Ahu (přibližně 80 metrů) se nachází také malebná Moai ležící na zádech na zemi. Ačkoli nemá vytesané oční důlky, jeho poloha připomíná člověka, který se dívá na oblohu a hvězdy.

Proč tato Moai nemá oči? Traduje se, že oční důlky kamenných obrů byly vytesány, jakmile byl vyzdvižen na Ahu, a pak do nich byly vsazeny oči vytvořené z bílého korálu.

Ačkoli se postava této Moai nedá srovnávat s postavou 15 Moai na Ahu Tongariki, je to památka, která stojí za to vidět, když už tam jste.

Moai cestovatel

Tongariki je neuvěřitelné místo také kvůli dalším postavám v okolí. Především Moai cestovatel, který vítá všechny návštěvníky.

Tato Moai, vysoká 4 metry a vážící 9 tun, stojí v těsné blízkosti Ahu Tongariki, ale je orientována na opačnou stranu, jako by se k nim otáčela zády a dávala najevo svůj hněv za to, že nebyla vyzdvižena na velkou plošinu spolu se svými ostatními bratry.

Proč se mu říká Moai cestovatel? Tento název získala tato socha v roce 1982, kdy byla z ostrova odvezena na výstavu polynéské kultury do Japonska. Od této velké cesty (kterou žádná jiná Moai nikdy nezažila) získala své jméno.

Tato Moai je známá také proto, že ji v roce 1986 použil český inženýr Pavel Pavel k testování různých teorií o tom, jak se kamenní obři pohybovali. Experiment Pavla Pavla byl velmi úspěšný a dnes máme díky němu více jasno v tom, jak se tito obři pohybovali.

Petroglyfy z Tongariki

V oblasti Tongariki se nachází také soubor působivých petroglyfů (kreseb vytvořených v kameni), které představují kulturu Rapa Nui.

První bod se nachází jen několik metrů od velkého Ahu. Tam na zemi spatříte velký kámen vytesaný mnoha postavami představujícími typické mořské želvy ostrova.

O kousek dál od této první sady petroglyfů narazíme na slavné Papa Tataku Poki. Jedná se o desky ze sopečných hornin, které jsou rovněž plné kamenných kreseb a opět představují kulturu Rapa Nui.

Na rozdíl od ostatních kamenných kreseb nemá tato typické tvary ostrova, ale spíše zářezy a malé otvory, které představují vítězství kmenů nad nepřátelskými skupinami (v době krize ostrova probíhaly vnitřní války mezi kmeny).

Vedle Papa Tataku Poki je poslední kámen s mnoha kresbami a vyobrazeními slavného Ptačího muže z Rapa Nui a také několika rybami typickými pro tuto oblast.

Okolí Ahu Tongariki

Název Tongariki odkazuje na větry Velikonočního ostrova. Toto Ahu se nachází na snad jednom z nejkrásnějších míst na celém Rapa Nui, na místě, kde vane teplý a mírný vítr, který rozhýbává veškerou flóru a umožňuje návštěvníkům vychutnat si přírodu Velikonočního ostrova v její nejhezčí podobě.

V oblasti Ahu Tongariki je téměř dokonalý výhled na sopku Poike, také na 3 ostrůvky Motu Maratiri a přímo před sebou impozantní sopku Rano Raraku.

Tipy pro návštěvu Tongariki

Ahu Tongariky můžete navštívit kdykoli v průběhu dne a budete ohromeni.

Doporučujeme vám začít velmi brzy ráno a sledovat východ slunce v této oblasti. Pokud se na ostrov vydáte mezi 21. prosincem a 21. březnem (letní slunovrat na jižní polokouli a podzimní rovnodennost na jižní polokouli), slunce vyjde přímo za Ahu a vy budete mít úžasný pohled, který si uchováte do konce života.

Pokud můžete, zůstaňte na tomto místě až do západu slunce, protože je to stejně působivá podívaná. Pokud se v oblasti můžete zdržet celý den, doporučujeme, abyste si přinesli něco k jídlu a pití, protože v areálu nejsou žádné stánky. Pokud si budete chtít odskočit na toaletu, budete se muset přesunout 2 kilometry k sopce Rano Raraku.

Jak navštívit Ahu Tongariki

Návštěvu Ahu Tongariki nemůžete podniknout sami, protože je součástí národního parku takže potřebujete kromě vstupenky také místního průvodce. V zásadě máte dvě možnosti. Objednat si výlet pouze k tomuto místu, který se nejčastěji dělá za východu slunce. Nebo objednat si celodenní program zahrnující návštěvu tohoto místa a dalších zajímavých míst v okolí jako je sopka Rano Raraku, pláž Anakena a další.

Historie Ahu Tongariki

Nejpravděpodobnější teorie o tomto Ahu souvisí s klanem Hotu Iti, největším klanem na ostrově, který podle odborníků obýval oblast Tongariki jako politické, společenské a náboženské centrum. Aby označili území a upevnili suverenitu, měli se zde v roce 900 n. l. usadit první obyvatelé ostrova a postupně sem přivézt tyto kamenné obry, kteří dnes místo zdobí.

Různé tvary a velikosti moai tohoto monumentu nás vedou k domněnce, že byly pořízeny v různých dobách různými vůdci tohoto klanu v průběhu jeho historie. Dokonalost a detaily posledních obrů jasně ukazují, jak se stavební technika domorodců postupně zdokonalovala.

V oblasti si můžete prohlédnout také zbytky typických domů Velikonočního ostrova, které jasně ukazují, že toto místo bylo obydlené a pro ostrovany velmi důležité.

Během vnitřní krize kultury Rapa Nui byla tato oblast těžce postižena a sochy, které na Ahu spočívaly, byly během klanových válek zničeny a shozeny na zem. Cestovní deníky prvních evropských objevitelů vyprávějí, že když sem v 18. století dorazili, byli tito obři již zničeni.

Po příchodu Evropanů byly sochy znovu postaveny na svém místě. Až do noci 22. května 1960, kdy Velikonoční ostrov postihlo největší zemětřesení ve světových dějinách. Tohoto dne zasáhlo Chile zemětřesení o síle 9,5 stupně Richterovy škály a epicentrum se nacházelo ve Valdivii, městě vzdáleném 3 700 km od Rapa Nui. Zemětřesení se přeneslo přes Tichý oceán a vyvolalo obrovskou vlnu tsunami, která zasáhla většinu polynéských ostrovů. Během několika hodin po této přírodní katastrofě dorazily na ostrov obří vlny a narazily přímo do Ahu Tongariki. Zatímco obyvatelé ostrova nebyli zraněni ani zabiti, protože se nacházeli ve městě Hanga Roa v jiné části ostrova, tito kamenní obři to odnesli nejvíce, protože se na ně valily až desetimetrové vlny. Síla moře byla taková, že sochy, které vážily tuny, se posunuly o více než 200 metrů od svého místa. Když se domorodci po několika dnech přišli podívat, co se po této tragické události stalo, našli své kamenné obry ležet zničené všude kolem.

Po obrovské zkáze způsobené tsunami v roce 1960 měly úřady jasný cíl: obnovit a restaurovat Ahu Tongariki. Navzdory těmto dobrým úmyslům však trvalo více než 30 let, než byl tento proces zahájen. Omezené rozpočty, těžké časy v Chile během diktatury a obtížné hledání odborníků v této oblasti, kteří by pomohli s tímto titánským úkolem, dlouho zdržovaly rekonstrukci.

I přes zpoždění byl v roce 1992 v Chile vytvořen pracovní tým složený z odborníků z různých oblastí (architektů, inženýrů a archeologů z Chile, Japonska a Spojených států) s cílem kompletně obnovit tuto památku. Jednalo se pravděpodobně o nejambicióznější a nejvýznamnější archeologický a restaurátorský projekt v celé Polynésii a jeden z největších na světě a po čtyřech letech intenzivní práce byly sochy Moai a obřadní plošina Ahu v roce 1995 kompletně zrekonstruovány.

Dnes Japonsko a UNESCO pokračují v práci na tomto Ahu a v letech 2003, 2005 a 2006 napravily několik chyb, kterých se dopustily v 90. letech, a použily nové technologie k ochraně povrchu těchto kulturních pozůstatků.

Dnes se díky mezinárodní práci stovek odborníků zabývajících se polynéskou kulturou, historií a tradicemi můžeme opět kochat tímto zázrakem a ocenit největší památku na Velikonočním ostrově.

Chtěli byste Ahu Tongariky zařadit do programu vaší dovolené v Chile a na Velikonočním ostrověKontaktujte nás a my už se o vše postaráme.