Obsah stránky
Rano Kau je největší sopka na celém Velikonočním ostrově a jedna z jeho největších turistických atrakcí.
O sopce Rano Kau
Když dorazíte na toto místo, uvidíte obrovský kráter pokrytý vodními rostlinami a pocítíte téměř hrobové ticho narušené občas jen ptáky, kteří přelétají nad tímto zázrakem přírody.
Kráter je ve výšce 324 metrů a tvoří téměř dokonalý kruh o průměru více než jeden kilometr.
Působivé jsou také jeho dva svahy, tzv. bajady. Jeden svah končí v těsné blízkosti letiště Mataveri a na druhém se nachází řada útesů.
Na pobřežní straně kráteru se nachází obrovská 400 metrů vysoká stěna (slavná Kari Kari), která ústí přímo do moře. Tato neuvěřitelná krajina vznikla před tisíci lety, když láva z Rano Kau stékala přímo do oceánu.
Vnitřní laguna Rano Kau
V jazyce Rapa Nui se slovo Rano používá pro pojmenování všech sopek, které ve svém nitru zadržují vodu, a slovo Kau označuje přebytek nebo hojnost vody. Vezmeme-li tato dvě slova, dokonale popíšeme sopku Rano Kau: sopku s obrovským kráterem a nádhernou lagunou.
Po vyhasnutí sopky se v obrovském kráteru začala vlivem častých dešťů hromadit voda a vznikla laguna o průměru více než jeden kilometr. Laguna má hloubku přibližně 10 metrů a je téměř celá pokryta místními květinami a rostlinami.
Vyhlídka na Rano Kau
Existuje jedno oblíbené vyhlídkové místo v oblasti, odkud budete moci sopku Rano Kau ocenit v její celé kráse, je to Mirador Rano Kau (Vyhlídka Rano Kau). Chcete-li se sem dostat, musíte pěšky po severní stěně (je zde upravená cesta) nebo autem na nedaleké parkoviště.
Na vyhlídce uvidíte také klasický kámen z kultury Velikonočního ostrova s nápisem Rongo Rongo a kresbami Ptačího muže, poloboha, ve kterého ostrované věřili.
Vai Atare Trek
Další možnost, jak vystoupat na vrchol sopky, je Vai Atare trek. Jedná se o trasu dlouhou přibližně 3 km, která vás zavede na druhou stranu sopky (nikoliv na vyhlídku). Zde budete mít také dokonalý výhled na tři významné ostrůvky, které Velikonoční ostrov obklopují, a budete přítomni na stejném místě, kde domorodci v rámci svých rituálů prováděli rituál Ptačího muže.
Obřadní vesnice Orongo
Poblíž vrcholu sopky Rano Kau narazíte také na obřadní vesnici Orongo, největší archeologické centrum na celém Rapa Nui.
Uvidíte zde více než 50 domů, petroglyfy a jeskynní malby, které představují Ptačího muže, božskou a pro domorodce velmi důležitou bytost. Na sopku Rano Kau se nemůžete vydat bez návštěvy Oronga, jedné z nejvýznamnějších archeologických lokalit na ostrově.
Vzhledem k výšce sopky, její blízkosti k Tichému oceánu a větru na vrcholu doporučujeme vzít si s sebou bundu nebo kabát.
S sebou si vezměte pitnou vodu, pokud půjdete pěšky, protože po cestě si nic nekoupíte. Jediné toalety jsou v obřadní vesnici Orongo,
Výhled je nádherný v kteroukoli hodinu, takže kdy se sem vydat v průběhu dne příliš řešit nemusíte. Je ale pravda, že ranní světlo nad sopkou je možná nejhezčí.
Jak se dostat do Rano Kau
Nejednodušší je objednat si některý ze sdílených nebo privátních výletů, který zahrnuje i další místa v okolí, například jeskyně Ana Kai Tangata a obřadní vesnice Orongo. Obě tato místa se nacházejí poblíž a jsou společně se sopkou součástí tzv. žluté okruhu po jižní části ostrova. Tato varianta je časově i finančně výhodná.
Přístup pouze k sopce je zdarma. Takže teoreticky není nutné kupovat si vstupenku do Národního parku Rapa Nui (ovšem do obřadní vesnice Orongo už vstupenku potřebujete a také místního průvodce). Pokud se rozhodnete vyrazit na vlastní pěst, budete si muset pronajmout auto, abyste se dostali na základnu. Jakmile dorazíte na základnu, můžete dál stoupat na kole, pěšky nebo jet dál autem. Pokud se rozhodnete jít nahoru pěšky, připravte se na asi hodinovou túru, která však stojí za to. Krajina je nádherná a užijete si každou minutu.
Historie Rano Kau
Sopka Rano Kau byla jednou ze tří hlavních sopek, které utvořily Velikonoční ostrov. Podle posledních výzkumů došlo k první sopečné činnosti Rano Kau přibližně před 2,5 miliony let. Erupce vytvořily nejen ostrov, ale také malé sekundární sopky po celém Velikonočním ostrově.
Sopka hrála také klíčovou roli ve vývoji kultury a populace Rapa Nui. Zbytky obsidiánu (černé sopečné horniny), které zanechala na svém úpatí, v kráteru a v různých částech ostrova, umožnily domorodcům vyrábět nástroje, zbraně a lovecké předměty (hroty oštěpů, háčky na ryby, zorničky očí na Moai atd.).
Tato sopka byla také hlavním zdrojem sladké vody pro první obyvatele ostrova. Vzhledem k vodě, kterou poskytovala, se mnoho kmenů usadilo na úbočí kopce, aby byly blízko tomuto životně důležitému místu.
Uvnitř obřího kráteru Rano Kau byly kromě jiných architektonických a kulturních divů nalezeny petroglyfy (písmo Rapa Nui na stěnách), základy domů a zbytky obřadních plošin. Tyto nálezy upoutaly pozornost badatelů, kteří po dlouhém studiu narazili na několik příběhů a legend vztahujících se k této lávové hoře.
Hlavní příběh odkazuje na prvního krále Hotu Matu’a, který byl podle legend prvním osadníkem a kolonizátorem ostrova. Podle vyprávění se král během svých posledních dnů rozhodl přečkat smrt na svahu sopky. Považoval ho za nejmajestátnější místo na ostrově, kde toužil strávit svůj zbývající čas. O tom, zda zde první král zemřel, se dodnes vedou spory, jisté však je, že tato sopka měla pro domorodce velký význam.
Ochrana flóry
Po nadměrném využívání půdy a přírodních zdrojů ze strany obyvatel Rapa Nui a také v důsledku klimatických změn, kterými ostrov trpěl, byla zdejší přirozená flóra téměř úplně ztracena.
Jediným místem na ostrově, kterému se podařilo přírodní změny přežít, je sopka Rano Kau. Její gigantické stěny vysoké více než 200 metrů a voda nahromaděná uvnitř kráteru ji proměnily ve skutečný přírodní skleník, který uchovává endemické druhy rostlin (unikátní pro Velikonoční ostrov) a také další, které sem byly později zavlečeny kolonizátory.
Tento skleník byl pro domorodce inspirací. Dávní obyvatelé Velikonočního ostrova vynalezli systém zvaný manavai , v němž vytvořili jakýsi květináč s kameny a zasadili do něj květiny. Květináč akumuloval vodu a chránil rostliny před větrem a zvířaty. Podle historiků byl tento vynález vytvořen na základě toho, co se přirozeně vyskytovalo na Rano Kau.
Chtěli byste zařadit sopku Rano Kau a další místa na Velikonočním ostrově do programu vaší dovolené v Chile? Kontaktujte nás a my už se o vše postaráme.