Patagonie (Patagonia)

Patagonie se rozkládá na území Chile i Argentiny. Chilská Patagonie se tradičně dělí na severní a jižní. Dobrodruhům a milovníkům přírody nabízí nekonečné množství míst k průzkumu, ale jedno mezi nimi přeci jen vyniká – národní park Torres del Paine.

Chilská Patagonie - turisticky zajímavá místa.
Turisticky zajímavá místa v chilské i argentinské Patagonii

Severní chilská Patagonie

Tato oblast, plná dosud neprobádaných míst, zahrnuje jižní část oblasti Los Lagos (Jezerní oblast) a celý region Aysén (Aisen) s městem Coyhaique.

Severní Patagonie

Region můžete poznat prostřednictvím různých výletů po souši a po moři. Od severu se přes oblast Los Lagos jen ztěžka proplétá silnice Carretera Austral, která zpřístupňuje tuto divočinu a různé izolované komunity. Vede z Puerto Montt na jih do parku Pumalín.

Odtud vede vedlejší trasa do Futaleufú, ideálního místa pro kajakáře a raftaře. Řeka, která dala městečku jméno, je bouřlivá a představuje výzvu i pro odvážné.

Směrem na jih se přejede do oblasti Aysen. Ta je zemí tří kontrastních krajin: stepí, zaledněných And a pobřežního deštného pralesa mírného pásma. Až donedávna byla tato oblast zcela nedotčená turismem a stále působí poněkud pionýrským dojmem, protože je mnohem méně navštěvovaná než jiné oblasti Patagonie.

Jednou z dominant je nádherný národní park Queulat s velkolepou visutou sněhovou závějí viditelnou ze silnice a vesnice Puyuhuapi v blízkosti hranic parku.

Národní park Queulat se sněhovým převisem
Národní park Queulat se sněhovým převisem

Odtud se můžete vydat lodí k lázním s horkými prameny Puyuhuapi, které jsou skutečným rájem v této rozlehlé oblasti.

Lázně s horkými prameny Puyuhuapi
Lázně s horkými prameny Puyuhuapi

Odtud vede okružní cesta do Puerto Cisnes a další do Coyhaique, hlavního města Aysénu, s lyžařským střediskem El Fraile vzdáleným několik kilometrů.

Odtud vede plavba kanály a fjordy k neobyčejnému místu Laguna San Rafael, kde se setkávají ledovcový jazyk Campo de Hielo de San Valentín (Ledového pole sv. Valentýna) a moře.

Setkání ledovce a moře v San Rafael
Setkání ledovce a moře v San Rafael

Chilské fjordy jsou drsné a členité oblasti Patagonie, kam se po souši nedostane ani ten nejodolnější turista, jediná možnost je lodí. Plavby do hlubin chilských fjordů probíhají na různých plavidlech od čtyřmístných člunů až po větší jachty, přičemž vám přiblíží divoké scenérie tohoto regionu.

Při pokračování po silnici se cesta dostává do těsné blízkosti malého jezera Elizalde i největšího jezera v zemi, General Carrera. Právě zde příroda vytvořila nádhernou a působivou podívanou: Mramorové kaple.

Mramorové kaple jezera General Carrera
Mramorové kaple jezera General Carrera

Dalším klesáním se dostaneme k ráji muškařů, řece Baker, která pramení severněji od Cochrane. A na konci přibližně tisícikilometrové cesty končí Carretera Austral ve Villa O’Higgins, jen kousek od Campo de Hielo Sur (Jižního ledového pole).

Patagonie - Campo de Hielo Sur (Jižní ledové pole)
Campo de Hielo Sur (Jižní ledové pole)

Jižní chilská Patagonie

Patagonia Sur (Jižní Patagonie) a Ohňová země (Tierra del Fuego) je nejjižnější oblast Chile, která se rozkládá od Campo de Hielo Sur (Jižního ledového pole) až po chilskou Antarktidu. Je územím s velkolepou krajinou a extrémními teplotami. Zahrnuje oblast Magallanes (Magalhãesova oblast) s hlavním městem Punta Arenas a Antártica Chilena (chilská Antarktida).

Jižní Patagonie

V jižní Patagonii a Ohňové zemi můžete navštívit nejjižnější ostrovy amerického kontinentu, parky, kde najdete jedinečné přírodní bohatství a poznáte kulturu jihu Chile, který je co se týče lidí pohostinný a také gastronomicky vás nadchne.

Při cestě ze severu na jih na první pohled zaujme především proslulý národní park Torres del Paine. Oplývá jezery, lagunami, ledovci, sněhovými závějemi a velkou rozmanitostí živočišných druhů.

Zvláště v něm vyniká horský masiv Torres del Paine, který dal rezervaci její jméno a který je velkou výzvou pro horolezce a horolezkyně z celého světa.

Masiv Torres del Paine ve stejnojmenném národním parku
Masiv Torres del Paine ve stejnojmenném národním parku

Národní park Torres del Paine s ikonickými žulovými věžemi je jednou z nejoblíbenějších destinací v Patagonii. Nejvíce ho proslavil W Trek, ale nabízí také spoustu divočejších pěších túr, jízdu na koních, turistiku na ledovcích, jízdu na kajaku mezi ledovci a cyklistiku po náročných horských stezkách.

Po silnici, těsně před příjezdem do Puerto Natales, vás krátká odbočka zavede k jeskyni Milodon, která byla vyhlášena přírodní památkou, protože zde byly nalezeny pozůstatky tohoto vyhynulého prehistorického zvířete.

Jeskyně Milodon, kde byly nalezeny pozůstatky stejnojmenného prehistorického zvířete
Jeskyně Milodon, kde byly nalezeny pozůstatky stejnojmenného prehistorického zvířete

Po průjezdu Puerto Natales, přes národní rezervaci Riesco Island a přes Punta Arenas se dostanete na kopec s výhledem na město, který je zároveň nejjižnějším lyžařským střediskem na světě: Cerro Mirador.

Hlavní město jižní Patagonie Punta Arenas
Hlavní město oblasti Punta Arenas

Tierrra del Fuego (Ohňová země)

Při přejezdu Magellanova průlivu se dostanete do Ohňové země (Tierrra del Fuego), ostrova, kde zima, vítr a déšť poznamenaly jak zemi, tak lidi, kteří ji obývají.

Tierrra del Fuego (Ohňová země)
Tierrra del Fuego (Ohňová země)

Porvenir, ležící téměř naproti Punta Arenas, je největším a nejdůležitějším městem ostrova. Ještě jižněji, přes kanál Beagle, se dostanete do vzdáleného Puerto Williams, které se nachází na ostrově Navarino. Je to dobrá základna pro poznávání jedinečného prostředí a pro návštěvu sousedního argentinského města Ushuaia, nejjižnějšího města v transandské zemi.

Městečko Puerto Williams
Městečko Puerto Williams

A konečně Národní park Hornův mys, nejjižnější a nejnehostinnější na světě, se skládá z tuctu ostrovů, které lze spatřit pouze při přeletu letadlem.

Hornův mys - nejjižnější výspa Patagonie
Hornův mys – nejjižnější výspa Patagonie

Chilské antarktické území

Teprve po přeplutí a překonání stovek kilometrů rozbouřených vod od Hornova mysu směrem na jih se konečně objeví Antárctica Chilena (chilské antarktické území), poslední výspa státu Chile.

Doplňuje chilskou nabídku pro turisty svou ledovou krajinou, moři, ledovými horami a exotickou ptačí říší. Nabízí dobrodružství pro každého, kdo chce poznat nejchladnější místo na světě.

Chilské antarktické území
Chilské antarktické území

Chtěli byste zařadit Patagonii do programu vaší dovolené v ChileKontaktujte nás a my už se o vše postaráme.