Obsah stránky
Obřadní vesnice Orongo je největší archeologické naleziště a obřadní centrum na Velikonočním ostrově. Najdete zde domy domorodců, jeskynní malby, petroglyfy (kresby vytvořené na skalách) a také Ahu, které mívalo velkou Moai a které chránilo a doprovázelo ostrovany, kteří zde žili.
O obřadní vesnici Orongo
Orongo je obřadní vesnice, která se nachází na sopce Rano Kau. Je klíčová pro vývoj kultury Rapa Nui.
Odtud (z Oronga) se domorodci účastnili jedné z nejextrémnějších fyzických zkoušek ze všech kultur na planetě. V této soutěži vybírali, který kmen se stane novým vládcem ostrova.
Tato vesnice je místem, které by si neměl nechat ujít žádný návštěvník Velikonočního ostrova.
Co uvidím v Orongu?
V Orongu uvidíte archeologické ukázky z celého Rapa Nui: domy postavené způsobem, který nikde jinde na ostrově neuvidíte, petroglyfy po desítkách a největší sbírku skalního umění.
Domy v Orongu
Obřadní vesnice Orongo se nachází na úpatí sopky Rano Kau, a když přijedete, uvidíte 54 domů seřazených kolem obřího kráteru. Těchto 54 domů je rozděleno do tří skupin a všechny jsou obráceny k moři.
Domy v Orongu jsou velmi nápadné. Jsou dlouhé 6 až 12 metrů, široké 2 metry a jejich maximální výška se pohybuje mezi 1 a 2 metry. Jsou tedy velmi malé a jen v několika málo z nich (v menšině) můžete stát vzpřímeně (do většiny domů, které navštívíte, se budete muset dostat po kolenou).
Některé z domů jsou propojeny chodbou, což obyvatelům umožňovalo rychlý přesun z jednoho místa na druhé.
U vstupu do vesnice uvidíte také dva domy, které nebyly (záměrně) restaurovány, aby si návštěvníci mohli prohlédnout na světle jejich vnitřní strukturu.
Uvnitř domů je šero, protože je zde jen málo míst, kudy může dovnitř proniknout světlo.
Tvar těchto domů se velmi liší od všech ostatních domů, které na Rapa Nui uvidíte. Jinde na ostrově jsou z jiných stavebních materiálů a mají tvar lodí. Domy v Orongu se od tohoto tradičního designu odchylují. Domy zde mají pevné stěny postavené z čediče (velmi tvrdé sopečné horniny) a jsou až 2 metry silné.
Střecha byla postavena ze stejných čedičových desek. Byla jakýmsi poklopem nad čtyřmi stěnami a pak se na ni navezla hlína a kameny, na nichž rostla tráva.
Tyto stěny (a střecha) z čediče se nazývají Keho a od ostatních staveb se liší tím, že v oblasti sopky Rano Kau (kde se nachází vesnice Orongo) fouká silný vítr a na celé místo dopadají mořské vlny. Tyto dvě skutečnosti (vítr a vlny) způsobily, že se typické domy na Rapa Nui snadno zničily a zchátraly, což donutilo obyvatele ostrova hledat nový a jedinečný způsob odolnější výstavby.
Jeskynní malby
Uvnitř domů staveb uvidíte několik jeskynních maleb. V červené, bílé a černé barvě se na těchto malbách podařilo nakreslit postavy, které jsou důležitou součástí kultury Rapa Nui.
Většina kreseb se vztahuje k Ptačímu muži (bohu domorodé kultury), ale je zde také mnoho kreseb Ao (obřadní hůl ve tvaru vesla), lidských tváří, typických soch ostrova a maska boha Make Make.
Další z nejčastěji se opakujících kreseb je evropská loď. Tyto kresby vznikly až po výše zmíněných a představují příchod kolonizátorů na ostrov. Na počátku, když Evropané přišli poprvé, je domorodci na ostrově považovali za bohy.
Přestože je zde stále mnoho obrazů které si můžete prohlédnout, většina byla v minulosti ukradena během prvních evropských výprav na ostrov a v současné době jsou roztroušeny v různých muzeích po celém světě.
U řady těch zachovalých lze tvary a postavy stále ještě rozeznat, ale skutečnou barevnost, kterou původně měly, už nemají.
Petroglyfy z Oronga
Lokalitu Orongo zdobí více než 1700 petroglyfů. Díky tomu je Orongo oblastí s největším počtem domorodých uměleckých děl na ostrově.
Petroglyfy jsou rozesety po celém Orongu, ale pozornost byste měli věnovat hlavně domům těsně pod útesem spojujícím tuto oblast s mořem. Toto místo (Mata Ngarau), má šest samostatných prostor, půlkruh tvořený skalami a kamennou dlažbou, všechny se zajímavými petroglyfy. Na tomto místě uvidíte nejvíce kreseb vytvořených na skalách.
Hlavní postavy nakreslené na kameni, které najdete v celém Orongu, souvisejí s Ptačím mužem (lidské tělo s ptačí hlavou).
Dalšími typickými kresbami jsou dvojice stojící proti sobě a za nimi stojící Ptačí muž držící vejce.
Často se také opakuje kresba velkého obličeje (jakoby masky), který představuje boha Make Make (nejdůležitějšího boha na ostrově), a ženské vulvy, která souvisela s kulty plodnosti.
Jsou zde také kresby představující různé živočichy, které lze na ostrově spatřit: ryby, mořské ptáky a želvy.
Moai Hoa Hakanani’a
Název slavné Moai Hoa Hakanani’a v překladu znamená vlnolam, což souvisí s její velikostí a umístěním.
Více než 2,5 metru vysoký obr, který se nachází v těsné blízkosti útesu (kde se v minulosti lámaly vlny), se od svých bratrů liší tím, že je vyroben ze sopečné horniny čediče, velmi tvrdého kamene, který ho chránil před klimatickými změnami a nárazy moře.
Většina Moai je vyrobena z horniny Toba Lapilli ze sopky Rano Raraku. Pouze několik z nich je vyrobeno z čediče nebo jiných kamenů.
Proč je tato Moai tak důležitá? Protože byla postavena v době významných změn na ostrově. Po většinu své historie uctívali domorodci na Velikonočním ostrově své předky a dávali jim život prostřednictvím Moai. Ale po vnitřní krizi a válkách mezi jednotlivými kmeny začali uctívat Ptačího muže a provádět rituály kolem této nové víry. Tato Moai byla postavena právě během tohoto přechodu.
Tato kamenná socha má na zádech mnoho kreseb, které se podobají petroglyfům, jež uvidíte v Orongu (Ptačí muž, obřadní hůl Ao a vulva představující plodnost).
Bohužel, tento kamenný obr byl vykopán a odvezen v roce 1868 Angličany, kteří přijeli na ostrov, a nikdy nebyl umístěn zpět na vrchol Ahu postaveného na stejném místě ve vesnici. Dnes je Moai v Britském muzeu v Londýně, ale Chile usiluje o to, aby ji získalo zpět a mohlo ji konečně opět postavit v Orongu.
Do obřadní vesnice Orongo se můžete vydat na samostatný výlet a užít si ji na maximum, pokud máte spoustu času během vašeho pobytu na Velikončním ostrově.
Nebo si můžete objednat některý ze sdílených nebo privátních výletů, který zahrnuje i další místa v okolí, například jeskyně Ana Kai Tangata a sopky Rano Kau. Obě tato místa se nacházejí na trase do vesnice Orongo a jsou společně s ní součástí tzv. žluté okruhu po jižní části ostrova. Tato varianta je časově i finančně výhodná.
Připomínáme, že si musíte zakoupit vstupenku do Národního parku Rapa Nui a mít s sebou i místního průvodce.
Ačkoli vstupenka do Národního parku Rapa Nui obecně platí 10 dní a jiná místa s ní můžete navštívit opakovaně, Orongo můžete navštívit pouze jednou.
Co se týče oblečení, doporučujeme vám sportovní oblečení, zejména pokud se chystáte na pěší stezku vedoucí k vesnici, protože pěší túra od svahu sopky do vesnice trvá asi hodinu.
Vezměte si také kabát, bundu nebo svetr, protože tam kde se nachází Orongo může být chladno a větrno.
Vesnici lze navštívit celodenně ale doporučujeme vám ji navštívit při západu slunce. Večer slunce osvětluje všechny domy a petroglyfy a postupně se schovává za nedaleké ostrůvky.
Během cesty, která vás dovede do vesnice, by bylo dobré zastavit se na vyhlídkovém místě, které je těsně před dosažením vesnice a odkud můžete vidět letiště Mataveri, celé město Hanga Roa a sopku Terevaka v její největší kráse.
Sopka Rano Kau
Rano Kau je největší sopkou na Velikonočním ostrově. Nabízí působivé přírodní panorama pro všechny, kdo ji navštíví a je to jedna z hlavních turistických atrakcí Rapa Nui.
Kráter se nachází v nadmořské výšce 324 metrů a tvoří téměř dokonalý kruh o průměru více než jeden kilometr.
V jazyce Rapa Nui se slovo Rano používá pro pojmenování všech sopek, které mají ve svém nitru vodu, a slovo Kau označuje přebytek nebo hojnost vody. To dokonale popisuje sopku Rano Kau: sopku s obřím kráterem a nádhernou lagunou v její propadené kaldeře.
Historie vesnice Orongo
Obřadní vesnice Orongo vznikla v době změn v kultuře Rapa Nui. Domorodci po mnoho let uctívali své mrtvé předky stavěním obřích Moai. Prostřednictvím těchto soch usměrňovali sílu svých předků a věřilo se, že tato síla (mana) chrání a stará se o všechny obyvatele vesnice.
V 17. a 18. století začali obytelé Rapa Nui mezi sebou bojovat. Začala série vnitřních válek a stařešinové a kněží jednotlivých klanů, kteří do té doby drželi politickou moc, byli odsunuti stranou.
Vnitřní války vedly k tomu, že válečníci získali moc nad kněžími a s nimi přišly i nové obřady a kulty. Moai ustoupili do pozadí a nově byl uctíván Ptačí muž.
Ptačí muž
Ptačí muž byl pozemskou reprezentací boha Make Make, nejdůležitějšího boha ostrovanů, který existoval ještě před začátkem těchto válek.
V době kdy válečníci měli moc byl jedním z nových rituálů tvrdá fyzická soutěž zvaná Tangata Manu, v níž jednotlivé kmeny soutěžily o to, kdo bude mít moc nad celým ostrovem po následujících 365 dní.
Tato soutěž začala v obřadní vesnici Orongo, kde účastníci žili a připravovali se několik měsíců na souboj síly, strategie a vytrvalosti.
Chtěli byste zařadit obřadní vesnici Orongo a další místa na Velikonočním ostrově do programu vaší dovolené v Chile? Kontaktujte nás a my už se o vše postaráme.